Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier zostali we wtorek laureatami Nagrody Nobla z fizyki w 2023 r. „Zostali nagrodzeni za swoje eksperymenty, które dały ludzkości nowe narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek” – uzasadniono. Dzień wcześniej poznaliśmy laureatów Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.
Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier pokazali, jak wytworzyć niezwykle krótkie impulsy światła, które można wykorzystać do pomiaru szybkich procesów, w których elektrony poruszają się lub zmieniają energię. Wkład laureatów umożliwił badanie procesów, które są tak szybkie, że wcześniej niemożliwe było ich śledzenie.
W tym roku laureaci otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 11 mln koron szwedzkich, a także złoty medal i kaligrafowany dyplom.
BREAKING NEWS
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Physics to Pierre Agostini, Ferenc Krausz and Anne L’Huillier “for experimental methods that generate attosecond pulses of light for the study of electron dynamics in matter.” pic.twitter.com/6sPjl1FFzv— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2023
Katalin Karikó i Drew Weissman – to laureaci przyznanej w poniedziałek Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Naukowcy prowadzili prace nad technologią mRNA. Dzięki ich odkryciu możliwe było opracowanie szczepionek przeciw COVID-19.
Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla – Katalin Karikó i Drew Weissman – dokonali odkrycia modyfikacji zasad nukleozydowych, co było wielkim przełomem w medycynie. Kapituła noblowska w swoim uzasadnieniu podkreśliła, że prace naukowców nad modyfikacją mRNA przyczyniły się do stworzenia skutecznych szczepionek przeciw Covid-19, co pozwoliło na uratowanie milionów ludzi na całym świecie.
BREAKING NEWS
The 2023 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded to Katalin Karikó and Drew Weissman for their discoveries concerning nucleoside base modifications that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19. pic.twitter.com/Y62uJDlNMj— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2023
Komitety noblowskie w Sztokholmie oraz w Oslo ogłoszą w tym tygodniu nazwiska laureatów Nagród Nobla 2023 w sześciu dziedzinach, ale zdarza się, że Nobla w danym obszarze nauki otrzymuje więcej niż jedna osoba.
Zgodnie z harmonogramem w środę 4 października przyznany zostanie Nobel z chemii, 5 października z literatury, 6 października – wręczona zostanie pokojowa Nagroda Nobla, a 9 października – poznany laureata/ów w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Jak podał Norweski Komitet Noblowski, w tym roku napłynęło 305 nominacji dotyczących 212 osób oraz 93 organizacji. To najmniejsza liczba zgłoszeń od 2019 roku. W rekordowym 2016 roku przyjęto aż 376 propozycji. Nagrody Nobla przyznają Szwedzka i Norweska Komisja Noblowska. Po stronie Szwecji komitety tworzy: Szwedzka Królewska Akademia Nauk, Królewski Karoliński Instytut Medyczno-Chirurgiczny, Akademia Szwedzka.
(GN)
Fot: The Nobel Prize/Twitter
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Annie Ernaux. To francuska nauczycielka
Nobel z ekonomii przyznany za badania nad bankami i kryzysami finansowymi