Józef Hen, znakomity pisarz i publicysta, dramaturg, reportażysta i scenarzysta filmowy obchodzi w środę 100. urodziny. Jubilatowi życzymy dużo zdrowia!
Józef Hen, a właściwie Józef Cukier, urodził się 8 listopada 1923 r. w Warszawie w żydowskiej rodzinie drobnych przedsiębiorców z Nowolipia. Do wybuchu wojny, jako kilkunastoletni chłopiec, opublikował 14 artykułów nazywanych „listami” w piśmie „Mały Przegląd” prowadzonym przez Janusza Korczaka.
#TegoDnia 100 lat temu urodził się Józef Hen. Jubilatowi życzymy wielu lat w zdrowiu i pogody ducha. Biogram Józefa Hena znajdziesz w Wirtualnym Sztetlu: 👉https://t.co/RcVny9tQdf. A już 13 listopada o 18.00 spotkanie z Jubilatem w #CzytelniaPOLIN.
📸A. Kokowska dla #MuzeumPOLIN pic.twitter.com/YRVssltNfb
— POLIN Museum (@polinmuseum) November 8, 2023
Po wybuchu wojny uciekł na Wschód, jego rodzina została w Warszawie, 16-latek samodzielnie przekroczył zieloną granicę. Trafił w okolice Lwowa, gdzie podjął naukę w ukraińskiej szkole pedagogicznej. W czerwcu 1941 r. został wcielony do Armii Czerwonej, potem Ludowego Wojska Polskiego. Te wydarzenia opisał w powieści „Nikt nie woła”.
Józef Hen, który za miesiąc skończy 100 lat, już zagłosował 😁✌️ #wyboryparlamentarne pic.twitter.com/RSySYfkqLM
— ADAM (@adam_abramczyk) October 15, 2023
Po wojnie Hen był redaktorem tygodnika „Żołnierz Polski”, w tych latach przyjął też pseudonim „Hen”. Jego debiutem powieściowym była wydana w 1947 r. książka „Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi”. Pisywał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży.
Spośród prawie setki książek Hena wiele zdobyło popularność i uznanie. Były wśród nich powieść dla dzieci „Bitwa o Kozi Dwór” (1955), nawiązująca do „Chłopców z Placu Broni” Molnara, powieść wojenna „Kwiecień” (1960), zbiór opowiadań „Krzyż Walecznych” (1964) oraz tomy wspomnień „Nie boję się bezsennych nocy” (1987) i „Nowolipie” (1991).
Wyjątkową pozycją w dorobku Hena są beletryzowane biografie, wśród nich „Ja, Michał z Montaigne” (1978) – panorama XVI-wiecznej Europy ujęta na tle życiorysu słynnego francuskiego pisarza oraz „Błazen – wielki mąż” (1998) – opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim. W 2003 roku ukazała się powieść „Mój przyjaciel król” o Stanisławie Auguście Poniatowskim.
Dzieła literackie Józefa Hena zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Kilkanaście jego powieści i opowiadań doczekało się ekranizacji (m.in „Krzyż Walecznych”, „Bokser i śmierć”).
30 października Polski Pen Club zorganizował spotkanie z Józefem Henem pt. „Powiernik serc. Stulecie Józefa Hena”. Rozmowę z Józefem Henem poprowadził Janusz Majcherek. Laudację wygłosił Remigiusz Grzela. Zapis spotkania znajduje się tutaj
(GN)
Fot: Wikipedia
Irena Koźmińska: Dobra literatura jest znakomitą pomocą w kształtowaniu serc i umysłów dzieci
Laureatem literackiej Nagrody Nobla został Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg