ŻIH zakończył projekt opracowania „Encyklopedii getta warszawskiego”

„Zakończyliśmy wieloletni interdyscyplinarny projekt naukowy opracowania >>Encyklopedii getta warszawskiego<< czyli wirtualnego kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Wybór haseł został wydany także w wersji książkowej. Nie byłoby to możliwe bez finansowania w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki” – podał ŻIH, który w dniach 28 -29 maja 2024 r. organizuje konferencję podsumowującą projekt.

Projektem kierowali: jego pomysłodawczyni dr Maria Ferenc oraz kierownik Działu Naukowego ŻIH prof. Andrzej Żbikowski. W tworzenie „Encyklopedii” zaangażowało się kilkanaścioro badaczek i badaczy, specjalizujących się w różnych aspektach historii getta warszawskiego, którzy wnieśli do publikacji swoją wiedzę i swoje odkrycia badawcze.

 

Celem projektu było opracowanie kompendium wiedzy uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych publikacjach i źródłach. Wyniki badań nad „Encyklopedią getta warszawskiego” są już udostępnione w formie książki zawierającej wybór ponad 50 haseł problemowych, osobowych i tematycznych oraz na stronie internetowej, na której użytkowcy będą mieli dostęp do ponad 2200 haseł problemowych, instytucjonalnych, topograficznych oraz osobowych.

„Opracowanie Encyklopedii stanowi kolejny krok w pracach Żydowskiego Instytutu Historycznego, który od lat podejmuje działania na rzecz przywrócenia pamięci o stworzonym w trakcie wojny Konspiracyjnym Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) oraz udostępniania materiałów z tego zbioru. Encyklopedia jest swoistą kontynuacją prac nad edycją oraz digitalizacją dokumentów z Archiwum Ringelbluma. W zamierzeniu ma stanowić przewodnik po pełnej edycji materiałów z Archiwum, wydanej przez ŻIH, oraz podsumowanie ustaleń badawczych wynikających z pracy nad publikacją i udostępnienie ich w formie syntetycznej badaczom oraz innym osobom zainteresowanym tematyką” – pisze we wstępie do publikacji dr Maria Ferenc.

Zwieńczeniem projektu jest konferencja naukowa, która odbędzie się w Żydowskim Instytucie Historycznym w dniach 28–29 maja 2024 r. Podczas konferencji badaczki i badacze pracujący nad hasłami Encyklopedii, przedstawią część wyników swoich badań, dotyczących m.in. codzienności w getcie, (dys)funkcjonowania gettowych instytucji, aktywności politycznych, a także wizualnych i dźwiękowych pejzaży getta.

(GN)

Fot: ŻIH/X

„Żydowska Organizacja Bojowa rozpoczęła nierówną walkę”. Aleksander Kamiński tak pisał o Powstaniu w Getcie…

„Łączy nas pamięć”. 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim