Maturzyści o tym, „jaka polska demokracja przyszłości?”. Wyłoniono zwycięzców konkursu Collegium Civitas i ZNP

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych – Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS. Pierwsze miejsce zajęła Malwina Galas, drugie zdobył Bartosz Gers, a trzecie Mateusz Piszczatowski. Gratulujemy!

Konkurs dla maturzystów organizowany jest co roku przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas przy współpracy ZNP. W tym roku absolwentom szkół średnich zadano pytanie: „Jaka polska demokracja przyszłości”. Swoje przemyślenia mogli zawrzeć w formie eseju, artykułu lub reportażu.

W dwudziestce finalistów znaleźli się maturzyści z kilkunastu miast. Wyłonili ich studenci tworzący Ambasadę Concilium Civitas. Następnie dziesiątkę laureatów wybrali członkowie Concilium Civitas, wspólnoty polskich profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uniwersytetach, takich jak Oxford, Harvard, Singapur, Sydney, Sao Paulo czy Sorbona.

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP wręczyła nagrodę Lenie Michałowskiej z I LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, która została laureatkę miejsca 5. Laureatka napisała pracę pt. „Aborcja, sistrzeństwo i redefinicja demokracji”.

Maturzystka napisała swoją pracę w kontekście masowych antyrządowych  protestów kobiet po wyroku wydanym 22 października 2020 przez TK który orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

– Lena w swojej pracy wspominała m.in. o wzajemnym wsparciu, solidarności i przywołała hasło „Nigdy nie będziesz szła sama”. To też jest nam bardzo bliskie ponieważ ta dewiza przyświeca również naszej pracy związkowej – mówiła m.in. Urszula Woźniak życząc laureatce aby „nadal chciało jej się chcieć i żeby nigdy nie szła sama”.

Nazwisko zdobywczyni pierwszej nagrody ogłosił prof. Wojciech Sadurski, dziekan  Concilium Civitas. – Poziom był niezwykle wyrównany – oświadczył. Pierwszą nagrodę zdobyła Malwina Galas z LO Szkoły w Chmurze w Warszawie. Drugie miejsce zdobył Bartosz Gers, a trzecie Mateusz Piszczatowski.

Wszystkim laureatom i laureatkom konkursu serdecznie gratulujemy.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody finansowe oraz bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych – Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS. Finałowa dwudziestka bierze udział w spotkaniu Concilium Civitas w dniach 12-14 lipca w Warszawie. Podczas Debaty Pokoleń debatują z profesorami-członkami Concilium o wyzwaniach przyszłości.

Więcej na stronie Concilium Civitas tutaj oraz na FB tutaj

(GN)

Fot: screen

Konkurs dla maturzystów na esej „Zima, wiosna, lato, jesień – moja Polska po wyborach 2023”. Prace należy wysyłać do 1 maja

Ruszyła rekrutacja na studia 2024/25. Nawet 30 kandydatów na miejsce. Wśród nowych kierunków m.in. sztuczna inteligencja i energetyka jądrowa