Za nami Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W przyszłym roku lekturą będą pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego

Rozważania o gotowości do walki o ojczyznę niepodległą są dziś szczególnie aktualne – mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego 13. Narodowego Czytania – tym razem „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będą pieśni, fraszki i treny Jana Kochanowskiego.

Wspólnie z Parą Prezydencką dzieło Słowackiego czytali aktorzy: Przemysław Wyszyński, Jędrzej Hycnar, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Sadowa, Jarosław Gajewski, Vanessa Aleksander, Szymon Kuśmider, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Marcin Przybylski i Andrzej Ferenc.

Narodowe Czytanie odbywa się w tysiącach miejsc w Polce i na całym świecie.  Andrzej Duda zapowiedział, że lekturą przyszłorocznej 14. edycji będzie poezja Jana Kochanowskiego – jego pieśni, fraszki i treny.

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” w Szwajcarii. W zamyśle „Kordian” miał być trylogią dotyczącą wydarzeń narodowych z lat 1825–1831. Poeta ukończył jednak tylko pierwszą część – „Spisek koronacyjny”, a dalsze dwie części nigdy nie powstały. Utwór został opublikowany anonimowo w 1834 roku w Paryżu. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara Mikołaja I. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. „Kordian” uważany jest za jedno z najważniejszych i najbardziej znanych dzieł poety.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa, w 2016 r. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 r., a rok później – w Roku Romantyzmu Polskiego – czytano natomiast „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W 2023 r. czytano „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

(GN)

Fot: Marek Borawski/KPRP

W sobotę 9 września 12. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie Adama Mickiewicza