W sobotę 9 września 12. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W sobotę 9 września 2023 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w 12. edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Dzieło podejmujące tematykę powstania styczniowego zostało po raz pierwszy opublikowane w 1888 r.

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w specjalnym liście z okazji kolejnej edycji Narodowego Czytania prezydent Duda.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Kancelarię Prezydenta RP od 2012 roku i jest jedną z akcji promujących czytelnictwo w Polsce.

Narodowe Czytanie zainicjowano lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku bohaterem akcji były dzieła Aleksandra Fredry, a w kolejnych latach: “Trylogia” Henryka Sienkiewicza oraz “Lalka” Bolesława Prusa.

W 2016 roku podczas Narodowego Czytania przypomniano “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. – “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, w 2019 roku – nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, w 2020 r. – “Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w 2021 r. – “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

(GN)

Narodowe Czytanie Adama Mickiewicza

W sobotę 4 września Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka zaprasza do czytania „Moralności pani Dulskiej”