Uroczysta Gala Konkursu Głosu Nauczycielskiego i Ministra Edukacji już za nami. Gabriel Wołosewicz z Redy Nauczycielem Roku 2024

– My nauczyciele mamy moc. Ta moc to m.in. budowanie świata poprzez edukację. To kreowanie przyszłości kolejnych pokoleń – mówił Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024 podczas uroczystej gali, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Nauczyciel Roku 2024 na co dzień uczy chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie. Konkurs Nauczyciel Roku od 22 lat organizuje Głos Nauczycielski. Tegoroczną edycję współorganizował także – po krótkiej przerwie – Minister Edukacji.

– Z ogromną radością i wzruszeniem odbieram tytuł Nauczyciela Roku 2024. Konkurs uświadomił mi jak ważny jest zawód nauczyciela. To nie tylko duma, ale też pasja i szacunek osób w moim otoczeniu i młodzieży z którą współpracuję – podkreślił Gabriel Wołosewicz, który zgodnie z tradycją Konkursu przełamał złotą kredę wręczoną mu przez Radosława Potraca, Nauczyciela Roku 2023. Dostał też od swoich poprzedników czapkę i tajemniczy „worek włóczykija”.

Na sukces swojego nauczyciela zareagowała od razu szkoła, w której uczy. „Gratulujemy i jesteśmy dumni, że możemy współpracować i kreować szkolną rzeczywistość z tak wspaniałym nauczycielem i pedagogiem z ogromną wiedzą, pasją i zamiłowaniem do pracy” – czytamy m.in. na Facebooku placówki.

Krótką sylwetkę Nauczyciela Roku 2024 można znaleźć tutaj:

Kim jest Nauczyciel Roku 2024? Znamy Laureata, Wyróżnionych oraz Nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku! Serdeczne gratulacje!

Przypomnijmy, że do tytułu Nauczyciela Roku nominowano 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski. Kandydatów do tytułu zgłaszają m.in. grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

Jury Konkursu obradujące pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, członka prezydium Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, oprócz tytułu Nauczyciel Roku przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Adam Jan Ejnik – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie i Marta Włodarczak – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie.

Kapituła Konkursu Nauczyciel Roku (zrzeszająca laureatów tytułu Nauczyciel Roku) postanowiła w tym roku nagrodzić tytułem Przyjaciela, a właściwie Przyjaciółki Szkoły Monikę Pyrek, jedną z najlepszych polskich lekkoatletek, której Fundacja organizuje m.in. w szkołach specjalne lekcje WF, zainicjowała warsztaty skoku o tyczce dla uczniów, stworzyła e-platformę Siła Sportu.

Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano z kolej międzynarodowy projekt „Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci”. W ramach projektu dzieci mówią na kanale YouTube o rzeczach ważnych, dzielą się swoimi przemyśleniami i poglądami. A dorośli, poznając ich mądrą, dziecięcą perspektywę mogą się od nich sporo nauczyć. Współtwórczynią tego pouczającego przedsięwzięcia jest dziennikarka radiowa i telewizyjna Katarzyna Stoparczyk.

Beata Jeżewska Nauczycielem Jutr@

Podczas uroczystej Gali przyznano także tytuł Nauczyciel Jutr@, który od 4 lat Głos Nauczycielski organizuje wspólnie z Fundacją Orange. W tym roku decyzją jury tytuł otrzymała Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

– Ja buduję na relacjach, staram się słuchać. Pozostałe cuda dzieję się same – mówiła m.in. w krótkim wystąpieniu Beata Jeżewska.

BEATA JEŻEWSKA NAUCZYCIELEM JUTR@ w Konkursie Głosu Nauczycielskiego i Fundacji Orange

Tegoroczną Galę w Konkursach Nauczyciel Roku i Nauczyciel Jutr@, która odbyła się w Sali kolumnowej Zamku Królewskiego w Warszawie poprowadziła aktorka i pisarka Laura Łącz.

Wśród gości gali znaleźli się m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa- Błońska, szefowa MEN Barbara Nowacka, wiceministrowie edukacji: Henryk Kiepura i Paulina Piecha-Więckiewicz; dyrektor generalny MEN Robert Bartold; przewodnicząca sejmowej komisji edukacji Krystyna Szumilas; zastępca Rzecznika Praw Dziecka Adam Chmura; prezes ZNP Sławomir Broniarz, wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak; przewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin; dyrektor CKE Robert Zieliński; Andrzej Suchenek, dyrektor ORE; Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy; posłanka KO Dorota Łoboda; politycy, nauczyciele, związkowcy, samorządowcy, przedstawiciele sponsorów gali i fundatorów nagród.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przesłał do uczestników gali specjalny list, podobnie jak pierwszy Nauczyciel Roku, czyli Nauczyciel Roku 2002 Grzegorz Lorek, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

„Mroczne żeby nie powiedzieć czarne czasy dla polskiej edukacji minęły, ale to nie znaczy, że nastał edukacyjny raj. Nauczyciele- nominowani – podstawowa zasada w samolotach to najpierw sobie założyć maskę tlenową, a potem innym. Dbajcie najpierw o swoje maski tlenowe, bo stracicie edukacyjną przytomność. Mam też radę dla tych na sali, którzy o losach edukacji decydują, albo z edukacji żyją. Chwała Wam za to. Ale nic się Wam nie uda, ani szkolne rewolucje, ani ewolucje, jeśli zapomnicie o nauczycielach” – napisał m.in. Grzegorz Lorek.

„Umiem sobie wyobrazić świetne szkoły bez wypasionych tablic interaktywnych, umiem sobie wyobrazić szkołę bez społecznie skonsultowanych rozporządzeń czy projektów wsparcia, ale szkoły bez nauczycieli wyobrazić sobie nie umiem. Słuchający mnie nauczyciele pamiętajcie: Łatwo jest mieć spokój w niedziałaniu, ale Was to nie dotyczy. Trudno jest mieć spokój w działaniu, ale to jest prawdziwy spokój. I tego prawdziwego spokoju Wam życzę” – podkreślił Lorek w liście odczytanym przez Bogumiłę Bąk, Nauczyciela Roku 2003.

Co to była za Gala! Fotorelacja z rozstrzygnięcia Konkursu Nauczyciel Roku 2024

– Wraca instytucjonalna normalność, która została przerwana. Ponownie współorganizujemy Konkurs Nauczyciel Roku. Ważne jest, żeby ministerstwo jako instytucja widziało i wspierało nauczycielki i nauczycieli – podkreśliła minister edukacji Barbara Nowacka. – Obiecuję, że będziemy stali na straży tego, aby normalność w szkołach istniała pomimo sporów i różnic – mówiła Ministra Edukacji – dodała.

– Siłą Nauczycieli Roku jest umiejętność nawiązania relacji z uczniem: szczęśliwym, smutnym, zdolnym, z uczniem trudnym. Bo jesteście wspaniałymi nauczycielami – wskazała szefowa MEN. – Polska jest na swój sposób najszczęśliwszym krajem na świecie. Mamy nauczycieli którym się chce, którzy umieją, którzy potrafią i którzy robią bez względu na okoliczności. Mam nadzieję, że w przyszłych latach okoliczności będą lepsze – zaznaczyła.

– Mam nadzieję, że te dobre okoliczności dla nauczycieli, dla edukacji będą nieodległą perspektywą, nadejdą szybko – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Rzeczywiście wróciła normalność, bo było dla nas czymś niezrozumiałym, nieodgadnionym jak można było oderwać się od 700 tysięcznej rzeszy nauczycieli, pracowników oświaty, jak można było negować to wszystko co szkoła robi w interesie państwa i także w interesie ministra edukacji. Cieszę się, że wróciła normalność – dodał prezes ZNP nawiązując do rządów poprzedników Barbary Nowackiej w gabinecie MEN.

– Na całym świecie brakuje 40 milionów nauczycieli więc warto kochać nauczycieli, bo jest ich coraz mniej, warto ich docenić, warto postawić na edukację – podkreślił.

Po części oficjalnej gali tradycyjnie odbyła się część artystyczna. Galę finałową Konkursów Nauczyciel Roku 2024 i Nauczyciel Jutr@ uświetnił minikoncert artystów zaangażowanych w projekt „Żmichowska śpiewa” pilotowany przez Ewę Drobek, anglistkę i germanistkę, wyróżnioną w jednej z edycji Konkursu Nauczyciel Roku, nauczycielkę z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.

Młodzi artyści, którzy „wyszli spod ręki” tej nauczycielki już od lat uświetniają Galę. Niektórzy z nich już zaistnieli na profesjonalnym rynku muzycznym!

Relację live z Gali można obejrzeć na Facebooku Głosu Nauczycielskiego oraz ZNP. Obszerną relację z Gali zamieścimy w najbliższym Głosie Nauczycielskim.

(GN)

Kim jest Nauczyciel Roku 2024? Znamy Laureata, Wyróżnionych oraz Nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku! Serdeczne gratulacje!

BEATA JEŻEWSKA NAUCZYCIELEM JUTR@ w Konkursie Głosu Nauczycielskiego i Fundacji Orange

MONIKA PYREK – PRZYJACIELEM SZKOŁY 2024! Honorowy tytuł przyznany podczas Gali Nauczyciel Roku 2024!

„DAJCIE NAM GŁOS!!! KASIA STOPARCZYK I DZIECI” – INICJATYWA EDUKACYJNA ROKU 2024!