MEN chce nawet o 50 procent podnieść pensje w kierownictwie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Centrum Informatycznego Edukacji. Odpowiedni projekt rozporządzenia ukazał się w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów. Według MEN podwyżki w CKE i CIE są ważne ze względu na dużą odpowiedzialność, jaką ponoszą osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach w tych instytucjach.
Ministerstwo edukacji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, w których może być podniesiona maksymalna kwota wynagrodzenia miesięcznego. Te przepisy umożliwią podniesienie wynagrodzeń dla osób pełniących funkcje kierownicze w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz w Centrum Informatycznym Edukacji.
„Projektowane zmiany mają na celu przeciwdziałanie sytuacji, w której osoby pełniące w CIE funkcje zarządcze łączące się z koniecznością sprawowania nadzoru i ponoszenia odpowiedzialności za realizację zadań przez podległych pracowników, są wynagradzane niżej, aniżeli podlegli pracownicy zatrudnieni na korzystniejszych warunkach finansowych” – czytamy m.in. w uzasadnieniu.
„Ponadto projektowane zmiany mają na celu podniesienie maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego również kierownictwu CKE” – wyjaśnia MEN, tłumacząc, że także w tym przypadku wskazano, że szczególna rola oraz istotne znaczenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w systemie oświaty uzasadniają stworzenie formalnych możliwości do podniesienia maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego dla członków kierownictwa CKE o 50 proc.
Centralna Komisja Egzaminacyjna odpowiada m.in. za przygotowanie, przeprowadzenie i nadzorowanie egzaminów zewnętrznych (tj. egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminów zawodowych i egzaminów eksternistycznych).
Centrum Informatyczne Edukacji jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi edukacji, właściwą w zakresie systemów IT Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przedmiotem działalności CIE jest m.in. administrowanie i rozwijanie centralnej infrastruktury teleinformatycznej resortu edukacji.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to czwarty kwartał 2024 r. Projekt znajduje się tutaj
(GN)
Kadry: Robert Zakrzewski dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej