Problemy związane z projektem budżetu państwa na 2025 rok zdominowały poniedziałkową dyskusję podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Przedstawiciele ZNP i OPZZ skrytykowali rządowe propozycje dotyczące wynagrodzeń w sferze budżetowej.
Sławomir Broniarz prezes ZNP, skrytykował obecny system wynagradzania nauczycieli podkreślając, że 5-procentowy wzrost płac nauczycieli sprawia, że sektor edukacji staje się jeszcze mniej atrakcyjny. Wskazał także na rosnące patologie w systemie wynagrodzeń, które – jego zdaniem – umknęły uwadze rządzących.
Przedstawiciele #ZNP Sławomir @Broniarz oraz @OPZZcentrala ostro skrytykowali rządowe propozycje dotyczące wynagrodzeń w sferze budżetowej (5 proc.) podczas wczorajszego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego z udziałem ministra @Domanski_Andrz #place #podwyżki #godnepłace pic.twitter.com/EoFui0JY7I
— ZNP (@ZNP_ZG) September 10, 2024
– Chodzi o sytuacje, w których pracownicy z niższymi kwalifikacjami, np. osoby od których wymaga się jedynie wykształcenia podstawowego, mogą zarabiać więcej niż nauczyciel po renomowanej uczelni. – To oznacza, że motywacja do pracy w tym zawodzie praktycznie przestaje istnieć – mówił. Ostrzegał, że dalsze ignorowanie tego problemu może prowadzić do jeszcze większych problemów w sektorze edukacji.
Także Elżbieta Aleksandrowicz, przewodnicząca NSZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, przewodnicząca Branży OPZZ „Usługi Publiczne” skrytykowała propozycje rządu dotyczące 5-procentowego wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
Jak zaznaczyła, propozycja ta jest zdecydowanie zbyt niska i spotkała się z dużym niezadowoleniem wśród pracowników. – Pracownicy byli wręcz zbulwersowani – powiedziała.
Podkreśliła, że 5-procentowy wzrost płac, który odpowiada poziomowi inflacji, to w praktyce dalsze zamrożenie wynagrodzeń i spłaszczenie różnic płacowych.
Jej zdaniem, państwo nie zdoła poprawić sytuacji w budżetówce przez najbliższe lata, a proces pauperyzacji tego sektora już postępuje. – Sfera budżetowa wciąż jest niedoceniana w naszym kraju – podsumowała.
Więcej w komunikacie OPZZ tutaj
(GN)
Fot: OPZZ