Minister Barbara Nowacka nie przewiduje powrotu obowiązkowych prac domowych w szkołach i broni decyzji o ich likwidacji. – Widzimy bardzo pozytywne skutki – stwierdziła w radiu Zet. Odpowiedziała też rodzicom, krytykującym wprowadzone zmiany. – Nikt nie broni im wziąć części obowiązku za edukację swoich dzieci – poradziła. Szefowa MEN mówiła także m.in. o nauczycielskich urlopach dla poratowania zdrowia oraz edukacji zdrowotnej.
Minister edukacji Barbara Nowacka, zapytana w Radiu ZET o to, czy do szkół powinny wrócić obowiązkowe prace domowe na każdym etapie edukacji”, odpowiedziała, że nie. – Świadomie podejmowaliśmy decyzję, że w klasach 4-8 prace domowe są możliwe do zadania, ale nie powinny być oceniane – zaznaczyła szefowa MEN.
Dodała, że dostrzega „bardzo pozytywne skutki” tej zmiany, które – w jej ocenie – widzą też rodzice. – Mają czas na spędzenie tego czasu z dzieckiem – mówiła. W ocenie szefowej resortu edukacji zmiana wpływa też pozytywnie na pracę nauczycieli i uczniów. – Nauczyciele umieją zadawać prace domowe i nie oceniać ich oceną cyfrową, tylko porozmawiać z uczniami, przeprowadzić dyskusję, to też wzmacnia tych uczniów – przekonywała ministra edukacji.
Wspomniała również, że „nikt nie broni rodzicom wziąć część obowiązku za edukację swoich dzieci”. – Nauczyciel ma obowiązek dbać o dziecko w szkole. Ale jeśli nauczyciel delegował, że dziecko zrobi sobie w domu, to tylko budowane były nierówności – powiedziała.
Zapytana o to, czy przeprowadzono już badania dotyczące skutków zniesienia obowiązkowych prac domowych w szkołach, odparła, że „nie da się” tego zrobić w zaledwie parę miesięcy.
Czy do szkół powinny wrócić obowiązkowe prace domowe?@barbaraanowacka odpowiada, że nie.
Wyniki sondy na https://t.co/k4gEWxQwSU:
TAK – 72 proc.
NIE – 28 proc.@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET @BogRymanowski— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) January 7, 2025
Jej zdaniem będzie to można ocenić najwcześniej po roku. Nowacka uważa też, że szkoły już przystosowały się do nowych zasad. – Nauczyciele znaleźli liczne sposoby, żeby wiedzę egzekwować, a młodzież, żeby uczyła się dobrze – zapewniła.
Co ciekawe w sondzie przeprowadzonej dla portalu radiozet.pl na pytanie, czy do szkół powinny wrócić obowiązkowe prace domowe – TAK – odpowiedziało 72 proc internautów, a NIE – 28 proc.
Szefowa MEN zabrała też głos w sprawie edukacji zdrowotnej. Zapytana, czy rozważa możliwość zamiany obowiązkowości na fakultatywność, odparła: „Trwają różne dyskusje, ale nie ma jeszcze żadnej decyzji”. Dopytywana, czy jest to brane pod uwagę, odpowiedziała: „Biorę pod uwagę różnego rodzaju możliwości”.
Edukacja zdrowotna jednak nie będzie obowiązkowa?@barbaraanowacka: ‼️ Uważam, że ten przedmiot powinien być obowiązkowy natomiast rozważamy wszystkie możliwe scenariusze ‼️@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET @BogRymanowski
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) January 7, 2025
Minister przekazała, że zespół, który pracował nad podstawą programową, kończy swoje prace. Poinformowała też, że wpłynęło około tysiąca uwag merytorycznych. „Wiele uwag eksperci przyjęli” – zaznaczyła.
W jej ocenie stosunki MEN z nauczycielami uległy poprawie i dążą w stronę wzajemnej współpracy. – Prestiż zawodu nauczyciela nie sprowadza się jedynie do wynagrodzenia. Ważne są również warunki pracy oraz budowanie szacunku wobec nauczycieli – zaznaczyła podczas wywiadu.
💬 „Prestiż zawodu nauczyciela nie sprowadza się jedynie do wynagrodzenia. Ważne są również warunki pracy oraz budowanie szacunku wobec nauczycieli” – podkreśliła Ministra Edukacji @barbaraanowacka w programie @Gosc_RadiaZET.
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) January 7, 2025
.@barbaraanowacka: W tym roku 5 proc. podwyżka, która nadal wzmacnia nauczycieli, którzy wchodzą do zawodu. Nie ma różnicowania pomiędzy grupami nauczycieli. Trzeba postawić na młodych nauczycieli, dlatego poprzednio mieli 33 proc. podwyżki@RadioZET_NEWS #GośćRadiaZET
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) January 7, 2025
Dodała, że obecnie prowadzone są prace nad przywróceniem dialogu i wzmacnianiem pozycji nauczycieli w społeczeństwie. – Bez względu na nasze poglądy, widać, że nauczyciele mają znacznie ważniejszą pozycję, a prestiż zawodu nauczyciela rośnie. Wrócił normalny dialog – dodała.
(1/2)@barbaraanowacka: Robimy w MEN duży raport, podsumowujący działalność ministra Czarnka. Specjalnie w roku wyborczym zmienił sobie zasady przyznawania pieniędzy. Nawet nie było ekspertów do przyznawania dotacji tu milion, tu kilkaset tysięcy na wybrane inwestycje oświatowe‼️
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) January 7, 2025
Minister Nowacka odniosła się także do spotkań zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli, mających na celu uporządkowanie i usprawnienie wielu kwestii, takich jak chociażby kwestie postępowań dyscyplinarnych. Nowacka podkreśliła, że prace te pozwolą na poprawę warunków pracy nauczycieli.
– Poprawiamy warunki pracy nauczycieli. Jesteśmy po spotkaniach ze związkami zawodowymi, na których część postulatów została przez nas przyjęta i obecnie jest wdrażana – stwierdziła.
Minister edukacji zapewniła, że nauczyciele nie stracą możliwości zadbania o swoje zdrowie.
💬 „Urlopy zdrowotne dla nauczycieli nie znikają. W ostatnim czasie zadbaliśmy o to, aby nauczyciele w ostatnim roku pracy mogli skorzystać z urlopu sanatoryjnego” – mówiła Ministra Edukacji @barbaraanowacka w programie @Gosc_RadiaZET.
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) January 7, 2025
– Urlopy zdrowotne dla nauczycieli nie znikają. W ostatnim czasie zadbaliśmy o to, aby nauczyciele w ostatnim roku pracy mogli skorzystać z urlopu sanatoryjnego – stwierdziła.
(GN)
Minister Nowacka: „Będziemy dążyć do tego, żeby opłacało się być nauczycielem”