W piątek 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W rocznicę tych wydarzeń ważne jest, aby wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych.  Dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

Według UNESCO, spośród około 6000 języków używanych obecnie na świecie, niemal połowa jest zagrożona zanikiem w ciągu najbliższych dwóch-trzech pokoleń. Zaledwie kilka procent istniejących języków jest reprezentowanych w Internecie – jednym z najważniejszych współczesnych narzędzi komunikacji. Badania wskazują, że co dwa tygodnie zanika jeden język, a 40 procent populacji świata nie ma dostępu do edukacji w swoim ojczystym języku.

Językiem polskim aktywnie posługuje się obecnie około 50 milionów ludzi. Jego status jako jednego z największych języków etnicznych Unii Europejskiej podkreśla jego znaczenie w europejskiej wspólnocie językowej.

Jak wylicza na swojej stronie Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie współczesne wyzwania dla języka polskiego to:

>> Wpływ mediów społecznościowych

Media społecznościowe znaczenie wpływają na sposób komunikacji, szczególnie wśród młodego pokolenia. Obserwujemy tendencję do skracania wypowiedzi, pomijania polskich znaków diakrytycznych oraz nadmiernego używania zapożyczeń z języka angielskiego. Choć upraszczanie języka to naturalne zjawisko, warto promować dbałość o jego poprawność i bogactwo.

>> Komunikacja w środowisku biznesowym

W środowisku korporacyjnym zauważalna jest dominacja anglicyzmów oraz żargonu biznesowego, często używanego zamiast istniejących polskich odpowiedników. Zjawisko to prowadzi do powstawania tzw. „ponglishu” – hybrydy językowej łączącej elementy polskie i angielskie, co może wpływać na klarowność komunikacji.

>> Zmiany w standardach komunikacji

Rozwój technologii i nowych mediów wymusza zmiany w standardach komunikacji, co czasem prowadzi do uproszczeń językowych i zanikania bardziej złożonych form wypowiedzi. Warto jednak pamiętać, że język, aby być skutecznym narzędziem porozumienia, powinien ewoluować w sposób świadomy i odpowiedzialny.

(GN)

„Sigma” – czasem uczniowie mówią tak do nauczycieli, których lubią. Prof. Anna Wileczek: Żywot „czemó” będzie krótki

Znamy zwycięzcę dziewiątej edycji plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2024

Znamy Słowo Roku 2024 w plebiscycie Uniwersytetu Warszawskiego. Zwyciężyła „koalicja”