„Szkoła międzypokoleniowa”: Uczniowie będą uczyć seniorów korzystania z internetu. Ponad 1,5 tys. szkół zgłosiło się do programu

Ponad 1,5 tys. szkół zgłosiło się do programu, którego celem są warsztaty dla seniorów prowadzone przez uczniów. Zajęcia mają dotyczyć bezpiecznego korzystania z internetu. Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz ministrę ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz.

Warsztaty trwają do 31 marca, a szkoły, które zaangażują się najbardziej mogą wygrać cenne nagrody.

– Cyfrowy świat nie ma granic wiekowych. Współpraca uczniów i seniorów nie tylko rozwija kompetencje cyfrowe, ale też buduje więzi społeczne. Dajemy szkołom realne wsparcie i narzędzia, by edukacja cyfrowa była skuteczna i dostępna dla wszystkich. To ważny krok w stronę większej cyfrowej inkluzji- mówi wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

W ramach projektu uczniowie pełniący rolę mentorów lub pomocników przekazują seniorom swoją wiedzę i doświadczenie, jednocześnie ucząc się cierpliwości, empatii oraz lepszego zrozumienia potrzeb starszych osób.

Seniorzy zyskują wsparcie w poruszaniu się po cyfrowym świecie – uczą się bezpiecznie korzystać z internetu, unikać zagrożeń, takich jak phishing czy oszustwa metodą „na wnuczka” oraz odkrywają, jak technologia może ułatwić codzienne życie.

Szkoły, które się zgłosiły, już zaczęły organizować warsztaty. W realizacji przedsięwzięcia wspiera je NASK, który zapewnił nauczycielom merytoryczną pomoc – materiały edukacyjne i scenariusze zajęć.

W przesłanych ponad 6000 ankietach podsumowujących, seniorzy biorący udział w warsztatach, nie tylko uznają tematy zajęć za ciekawe (większość przyznaje im najwyższą ocenę), ale także twierdzą, że zdobyta wiedza przyda im się w codziennym życiu. Dzielą się też swoimi refleksjami na temat współpracy z młodzieżą.

Wskazują, że mogą dzielić się umiejętnościami, takimi jak gotowanie, rękodzieło, uprawa ogródka, prace domowe, gra w szachy, a także cennymi umiejętnościami miękkimi — ucząc cierpliwości, pokory, wytrwałości, ostrożności, szacunku, akceptacji dla innych, wrażliwości i radości życia. Chcą także przekazać młodym wiedzę o swojej miejscowości, lokalnych zwyczajach, folklorze i własnych doświadczeniach, zachęcając do doceniania szkoły. W ankietach pojawiły się odpowiedzi, takie jak „po zajęciach okazało się, że mam przyszywane wnuki” czy „chciałbym mieć takie wnuki”, co pokazuje, jak ważny był ten kontakt.

Do udziału zgłosiło się 1589 szkół z całej Polski, które podjęły wyzwanie organizacji warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe seniorów. Najlepsze 64 placówki – po 4 z każdego województwa, które zdobędą największą liczbę punktów otrzymają pracownie mobilne oraz karty podarunkowe o wartości 2000 zł na zakup materiałów edukacyjnych. Dodatkowe punkty, otrzymają szkoły z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć tutaj

(GN)

Minister cyfryzacji: Otworzyliśmy nową ścieżkę, dzięki której nauczyciele klas 1-3 oraz szkół ponadpodstawowych mogą otrzymać bony na laptopa

MEN i MC: Od 27 stycznia przez miesiąc nauczyciele szkół ponadpodstawowych oraz nauczyciele klas I-III mogą składać wnioski o bony na laptopy

Bon na laptopa, a urlop dla poratowania zdrowia. Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na pytanie ZNP