W środę o godz. 11 zakończyła się matura 2025 z języka obcego na poziomie podstawowym. Zdecydowana większość zdających, podobnie jak w poprzednich latach, wybrała język angielski. Na rozwiązanie zadań abiturienci mieli 120 minut. Zdania uczniów były podzielone, jednak większość mówiła o tym, że był to dość prosty egzamin. Po godzinie 14 CKE opublikowała arkusze egzaminacyjne.
Arkusze znajdują się TUTAJ
Środa to dzień egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Zdający mieli do wyboru: język angielski, język francuski, język niemiecki, język hiszpański, język rosyjski oraz język włoski. Spośród ponad 275 tysięcy tegorocznych maturzystów, przeważająca większość, bo prawie 98 procent wybrało język angielski.
Kolejny maturalny dzień – dziś egzamin z języka obcego – poziom podstawowy.
Język angielski wybrały 278852 osoby. Są też piszący egzamin w włoskiego, francuskiego, rosyjskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.Swoje egzaminy z wybranych przedmiotów w języku obcym będą pisali też…
— Barbara Nowacka (@barbaraanowacka) May 7, 2025
Matura z języka angielskiego składa się z zadań badających rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedzi pisemnej. Za rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 60 punktów. Najważniejszym elementem egzaminu była wypowiedź pisemna.
Kolejny raz zdjęcia arkusza egzaminacyjnego pojawiły się jednak na portalu X kilka minut po godz. 9.
– Rzeczywiście, w przypadku j. polskiego, matematyki i j. angielskiego, po godz. 9.00 pojawiają się zdjęcia prawdziwych arkuszy maturalnych. To są incydenty. Zdarzają się nieetyczne zachowania. Każdy przypadek analizuję i nieprawidłowości będę zgłaszać do odpowiednich służb – zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor CKE prof. Robert Zakrzewski.
– Na 275 tys. zdających zdarza się kilka osób, które nieetycznie postępują, ale ja wierzę w młodzież, wierzę w maturzystów, że oni podchodzą do tego egzaminu uczciwie, żeby wykazać się rzeczywistymi umiejętnościami i wiedzą – powiedział.
Dyrektor CKE poinformował, w tegorocznej sesji jest przynajmniej jeden przypadek unieważnienia egzaminu z j. polskiego przez dyrektora szkoły – z powodu wniesienia urządzenia telekomunikacyjnego.
Przypomniał, że zgodnie z przepisami, wniesienie takiego urządzenia, a tym bardziej używanie go, jest podstawą do unieważnienia egzaminu. W takiej sytuacji maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu za rok.
W 2024 roku unieważnione zostały 202 egzaminy maturalne, w tym 53 za wniesienie telefonu na egzamin lub korzystanie z niego w tym czasie.
Przypomnijmy, że każdy maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz dwóch ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Są to przedmioty obowiązkowe – oznacza to, że jeżeli uczeń nie uzyska wymaganej liczby punktów, nie zda matury.
(GN)
Dziś matematyka! Drugi dzień tegorocznej sesji maturalnej już za nami. I co, było trudno?
Matura 2025. Zdjęcia arkuszy krążyły w sieci tuż po rozpoczęciu egzaminu (aktualizacja)