Muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki, a także miejsca na co dzień niedostępne otworzą się dla zwiedzających w tegoroczną Noc Muzeów, która w większości miast odbywa się w nocy z 17 na 18 maja. To doskonała okazja do zobaczenia wystaw, uczestniczenia w specjalnych warsztatach, wykładach i pokazach, które są dostępne tylko podczas tej wyjątkowej nocy.
Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego muzea, galerie i inne instytucje działające na rzecz kultury otwierają swoje drzwi, umożliwiając nocne zwiedzanie za darmo lub za symboliczną złotówkę.
Tylko w Warszawie w nocy z 17 na 18 maja otwartych będzie ponad 300 instytucji, kilkadziesiąt po raz pierwszy – m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury czy Muzeum SGGW. Podobnie, jak w latach poprzednich, będzie można odwiedzać nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne jak siedziby archiwów, ministerstw czy sądów.
🌙 Już w sobotę czeka nas 21. Noc Muzeów. Na warszawskie ulice wyjadą parady zabytkowych autobusów i tramwajów, które będą woziły pasażerów na specjalnych liniach muzealnych.
👉 Sprawdź rozkład: https://t.co/nL8YWOe3Xu pic.twitter.com/EjKulP60eG
— Warszawa (@warszawa) May 14, 2025
Warto pamiętać, że w Noc Muzeów kursowanie metra, tramwajów i autobusów będzie wydłużone do godz. 2:30, a niektóre będą jeździć ze zwiększoną częstotliwością.
Noc Muzeów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niezwykłe historie utraconych i odzyskanych dzieł sztuki
Pokazy filmów krótkometrażowych o zaginionych dziełach sztuki i interaktywna strefa poświęcona dziełom utraconym i odzyskanym – to część atrakcji,… pic.twitter.com/ZfD4Ammnbd
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) May 15, 2025
„Rok Jubileuszowy 120-lecia ZNP to czas nowych inicjatyw promujących działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. 17 maja po raz pierwszy włączymy się w akcję Nocy Muzeów. Od godz. 17 będziecie mogli zwiedzić Muzeum ZNP w Pilaszkowie oraz w wziąć udział w warsztatach kaligrafii. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Kołem Przewodników im Anieli Chmielińskiej w Łowiczu. Serdecznie zapraszamy!” – czytamy na Facebooku Okręgu Łódzkiego ZNP.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza zwiedzających do odwiedzenia historycznego gmachu przy Alei Szucha 25. „Retro kawiarenka, fotobudka, gry i zabawy z epoki, warsztaty plakatowe, łamanie szyfrów i pisanie klasówki z przeszłości w ławkach z lat dwudziestych ubiegłego wieku – to tylko niektóre atrakcje, które od godz. 18:30 do 1:00 będą czekać na zwiedzających w gmachu ministerstwa przy Alei Szucha 25” – zachęca resort na swojej stronie.
„Wizyta w siedzibie MEN podczas Nocy Muzeów to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wnętrza zwykle niedostępne dla zwiedzających, poznać historię polskiej oświaty i architektury oraz wziąć udział w licznych atrakcjach stylizowanych na lata 20. XX wieku” – czytamy.
Gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej (dawniej Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego), zbudowany w latach 1927–1930 według projektu prof. Zdzisława Mączeńskiego, to wyjątkowy przykład architektury o wysokim standardzie i surowej klasycznej formie. Wnętrza zaprojektowane przez prof. warszawskiej ASP Wojciecha Jastrzębowskiego i młodych artystów w stylu art déco tworzą niepowtarzalny klimat epoki.
Do zwiedzania swoich wnętrz zapraszają także m.in. Kancelaria Premiera i Kancelaria Prezydenta. W Belwederze będzie można zwiedzić sale reprezentacyjne rezydencji Prezydenta RP (m.in. Jadalnię, Salę Marmurową, Lustrzaną, Pompejańską) oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego.
✨ Zostały tylko 3 dni!
Już w tę sobotę zapraszamy na Noc Muzeów w Kancelarii Premiera! 🏛️🌙📍 Al. Ujazdowskie 1/3
🕕 Start: 18:00
🕐 Finał: 01:00 (ostatnie wejście o 00:00)Zajrzyj za kulisy siedziby Prezesa Rady Ministrów i zobacz miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze… pic.twitter.com/YFdBnXguZL
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 14, 2025
Kancelaria Premiera kusi m.in. możliwością zajęcia miejsca Premiera w sali posiedzeń Rady Ministrów, zwiedzaniem gabinetu Prezesa Rady Ministrów, warsztatami z protokołu dyplomatycznego i oglądaniem samochodów i sprzętu Służby Ochrony Państwa.
Na specjalnym stoisku m.st. Warszawy, pod Pałacem Młodzieży, rozdawane będą bilety na zwiedzanie tarasu widokowego PKiN. Do dyspozycji odwiedzających będzie łącznie 2800 wejściówek, każda z wyznaczoną godziną – między 18:00 a 00:30. Także na tym stoisku będzie można uzyskać kompleksowe informacje o ofercie kulturalnej i organizacji specjalnych linii muzealnych przygotowanych na tę noc.
Inicjatywa Europejskiej Nocy Muzeów została zapoczątkowana w Europie w 1997 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano Noc Muzeów w Berlinie. Od tamtej pory co roku w Nocy Muzeów bierze udział około 120 miast z całej Europy.
W Polsce wydarzenie przybrało szerszą formę niż w innych krajach. Swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką.
#Krakow #NocMuzeow #muzea #NocMuzealna #1000lecieKoronyPolskiej
Nadchodzi kolejna Noc Muzeów! Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem „1000-lecie korony polskiej”. pic.twitter.com/9yWUBjeRZr— Kraków (@krakow_pl) May 14, 2025
Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, rok później zadebiutowała Warszawa. Noc Muzeów będzie się odbywać w całej Polsce, także w małych miejscowościach. Warto śledzić strony urzędów miejskich, urzędów dzielnic oraz muzeów i placówek kulturalnych.
(GN)
Już 18 maja Noc Muzeów 2024. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji
Okręg Łódzki ZNP zaprasza na wycieczkę online do Muzeum Związku w Pilaszkowie