Już 18 maja Noc Muzeów 2024. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji

Muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki, a także miejsca na co dzień niedostępne otworzą się dla zwiedzających w tegoroczną Noc Muzeów, która w większości miast odbywa się w nocy z 18 na 19 maja. To doskonała okazja do zobaczenia wystaw, uczestniczenia w specjalnych warsztatach, wykładach i pokazach, które są dostępne tylko podczas tej wyjątkowej nocy.

Inicjatywa Europejskiej Nocy Muzeów została zapoczątkowana w Europie w 1997 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano Noc Muzeów w Berlinie.

Od tamtej pory co roku w Nocy Muzeów bierze udział około 120 miast z całej Europy.

W Polsce wydarzenie przybrało szerszą formę niż w innych krajach. Swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką.

Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, rok później zadebiutowała Warszawa. W 2024 roku, podczas 20. edycji polskiej Nocy Muzeów, w wydarzeniu tym uczestniczą zarówno duże, jak i mniejsze miasta Polski.

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego muzea, galerie i inne instytucje działające na rzecz kultury otwierają swoje drzwi, umożliwiając nocne zwiedzanie za darmo lub za symboliczną złotówkę.

Noc Muzeów będzie się odbywać w całej Polsce. Warto śledzić strony urzędów miejskich, urzędów dzielnic oraz muzeów i placówek kulturalnych.

(GN)

Historia ZNP to historia polskiej szkoły. Dziś mija 114 lat od zjazdu w Pilaszkowie

Powstał film o Muzeum ZNP w Pilaszkowie. „To opowieść o dawnej szkole”