Rektorzy uczelni medycznych apelują do rodziców: „Posyłajcie dzieci na edukację zdrowotną”

Rektorzy akademickich uczelni medycznych apelują do rodziców, aby nie wypisywali dzieci z zajęć edukacji zdrowotnej, które ruszają od września, choć nie będą obowiązkowe. Jednocześnie uważają, że należy jak najszybciej wprowadzić regulacje pozwalające wykorzystać potencjał tysięcy absolwentów zdrowia publicznego, którzy mogliby wspomóc system w obszarze edukacji i profilaktyki zdrowotnej.

W dniach 22-23 maja na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu odbyła się Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM)

– Edukacja zdrowotna to wiedza, a wiedza to bezpieczeństwo – powiedział dr hab. Łukasz Rypicz. – Żałujemy, że ten ważny przedmiot wchodzi do szkół w formie fakultatywnej. Jako społeczność akademicka apelujemy do rodziców, by pozwolili dzieciom uczestniczyć w tych zajęciach. Wiemy, że przyniesie to prawdziwe korzyści. Jednym z przykładów jest Szwecja, gdzie wprowadzono edukację zdrowotną do programu nauczania wiele lat temu i są tego efekty – znacznie zdrowsze społeczeństwo.

Nie czekając na nowe regulacje prawne, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu chce wesprzeć merytorycznie obszar edukacji zdrowotnej. Pracownicy uczelni opracowują podręcznik dla nauczycieli tego przedmiotu.

Publikacja ma zawierać zagadnienia zgodne z podstawą programową, omówione w przystępny sposób, dostosowany do percepcji uczniów, ale oparte wyłącznie na rzetelnej wiedzy naukowej.

Więcej na ten temat tutaj

Przypomnijmy, że przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Konferencja Episkopatu Polski  zaapelowała do rodziców, aby nie zgadzali się na udział swoich dzieci „w tych demoralizujących zajęciach”.

– Ja bym bardzo prosiła, żeby ktokolwiek się wypowiada na temat edukacji zdrowotnej przeczytał najpierw program, który mówi o przeciwdziałaniu uzależnieniom, który mówi o wspieraniu zdrowia psychicznego, o potrzebie ruchu, dobrej diety, czyli o tych rzeczach, o których mówią młodzi – tak Barbara Nowacka szefowa MEN skomentowała list biskupów w sprawie nowego, nieobowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna, który wchodzi do szkół od 1 września 2025 roku.

(GN)

Fot: KRAUM

Minister Nowacka skomentowała list biskupów ws. edukacji zdrowotnej. „Bardzo mocne wejście Kościoła w politykę”

11 uczelni wyższych na zlecenie MEN organizuje studia podyplomowe dla nauczycieli edukacji zdrowotnej