Od 1 września 2025 r. w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. W związku z tym MEN zorganizowało bezpłatne, trzysemestralne studia podyplomowe na 11 uczelniach w całej Polsce, z przewidzianą liczbą 580 miejsc.
Jak podaje MEN studia są finansowane przez ministerstwo i dostępne wyłącznie dla czynnych nauczycieli. Rekrutacja wymaga potwierdzenia zatrudnienia na stanowisku nauczyciela oraz w niektórych przypadkach, oświadczenia dyrektora szkoły o zamiarze powierzenia nauczania edukacji zdrowotnej. Studia są bezpłatne.
📚 Nowe studia podyplomowe dla nauczycieli edukacji zdrowotnej! 🧑🏫
👉 Od 1 września 2025 r. w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. W związku z tym #MEN zorganizowało bezpłatne, trzysemestralne studia podyplomowe na 11… pic.twitter.com/5KNVk1y9C2
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 14, 2025
Uczelnie prowadzące studia to:
>> Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
>> Gdański Uniwersytet Medyczny
.>> Uniwersytet Śląski w Katowicach
>> Uniwersytet Jagielloński CM w Krakowie
>> Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
>> Uniwersytet Rzeszowski
>> Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
>> Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
>> Uniwersytet Warszawski
>> Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
>> Uniwersytet w Zielonej Górze
Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w MEN, uczestniczyła w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w uroczystej inauguracji nowych studiów podyplomowych z zakresu edukacji zdrowotnej. Uniwersytet jako pierwsza uczelnia podpisał umowę i uruchomił studia.
– Uruchamiamy te studia, bo wierzymy, że edukacja zdrowotna jest bardzo potrzebna młodym ludziom i wierzymy, że dzięki państwa pracy młodzi ludzie będą widzieć tę potrzebę – mówiła podczas inauguracji Katarzyna Lubnauer.
Przypomnijmy, że nauczycielem edukacji zdrowotnej może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie z tego zakresu i posiada przygotowanie pedagogiczne, albo osoba, która ukończyła inne studia magisterskie, posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Uprawnienia będą mieli również nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psycholodzy oraz osoby z wykształceniem medycznym lub w zakresie zdrowia publicznego, pod warunkiem posiadania przygotowania pedagogicznego. Zajęcia mogą być prowadzone przez zespół nauczycieli.
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli został przygotowany i przekazany 9 kwietnia br. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Edukacja zdrowotna ma na celu kształtowanie kompetencji związanych z dbaniem o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Program obejmuje m.in. profilaktykę zdrowotną, zdrowe odżywianie, higienę, edukację seksualną oraz podstawy pierwszej pomocy. Przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.
Więcej informacji w komunikacie MEN tutaj
(GN)
Zmiany w kwalifikacjach nauczycieli. MEN opublikowało projekt rozporządzenia