W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się ważnymi edukacyjnymi projektami. Chodzi m.in. o dużą nowelizację KN oraz likwidację tzw. godzin czarnkowych

Przed nami 39. posiedzenie Sejmu, które zacznie się we wtorek 22 lipca. Posłowie zajmą się ważnymi edukacyjnymi projektami. Dwa z nich są postulowane przez ZNP. To: duża nowelizacja Karty Nauczyciela z korzystnymi zmianami dot. nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych, godzin ponadwymiarowych, zasad zatrudniania, oceny pracy oraz likwidacja tzw. godziny czarnkowej.

Dwa kolejne krytykowane przez ZNP dotyczą: wprowadzenia możliwości zatrudniania w przedszkolach osób niebędących nauczycielami oraz możliwości zatrudniania w niepublicznych przedszkolach i szkołach nauczycieli na śmieciówkach w wymiarze do 9 godzin.

W Sejmie stanowisko ZNP przedstawi wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak. Obrady Sejmu (plenarne posiedzenie i posiedzenia komisji) będzie można oglądać online na stronie sejm.gov.pl.

Po pierwszym czytaniu

Projekt dużej nowelizacji Karty Nauczyciela został przyjęty 8 lipca przez rząd i trafił do Sejmu. Został oznaczony jako druk sejmowy numerem 1472, jest już po pierwszym czytaniu w Komisji Edukacji i Nauki.

Jest więc szansa, że posłowie uchwalą dużą nowelizację Karty Nauczyciela podczas 39. posiedzenia izby zaplanowanego na 22-25 lipca.

Senat może zająć się zmianami na posiedzeniu 30 i 31 lipca. W przypadku wniesienia uwag Sejm będzie mógł je rozpatrzyć na posiedzeniu 5 sierpnia. Wówczas ustawa trafi na biurko prezydenta RP. Po złożeniu przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego, co ma nastąpić 6 sierpnia – będzie nim Karol Nawrocki. Jeśli senatorowie nie wniosą uwag, to ustawa ma szansę trafić jeszcze na biurko Andrzeja Dudy.

Co ma się zmienić w Karcie?

>> Wzrośnie nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy (300 proc. wynagrodzenia, było 250 proc.). Pojawi się nowa nagroda za 45 lat pracy (400 proc.).

>> Wzrosną odprawy w związku z przejściem na emeryturę, rentę, kompensówkę (m.in. po 20 latach pracy – sześciomiesięczne wynagrodzenie).

>> Nauczyciel, który rozpoczyna pracę w szkole, otrzyma umowę stałą już po roku pracy (obecnie dwa lata szkolne), pod warunkiem spełnienia wymagań.

>> Nastąpi ujednolicenie pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych (18 godzin tygodniowo).

>> Będą jednolite zasady rozliczania i wynagradzania za pracę w godzinach ponadwymiarowych dla nauczycieli szkół samorządowych i resortowych.

Przed pierwszym czytaniem

Pozostałe projekty będą miały swoje pierwsze czytania. 1 lipca rząd przyjął projekt nowelizacji Karty Nauczyciela (UDER54), który zakłada likwidację godzin dostępności od 1 września. Projekt został przekazany do Sejmu, gdzie otrzymał nr 1438.

„W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (…) w art. 42 uchyla się ust. 2f i 2g” – to art. 1 projektu nowelizacji. „Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2025 r.” – tak stanowi art. 2. Uchwalenie i wprowadzenie w życie projektu doprowadzi do wykreślenia z KN godzin dostępności, wprowadzonych w czasach rządów ministra edukacji Przemysława  Czarnka.

Projekt ws. możliwości zatrudniania w przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem ( druk nr 1480) oraz projekt umożliwiający niepublicznym przedszkolom i szkołom zatrudnianie nauczycieli na śmieciówkach w wymiarze do 9 godzin (druk nr 1481), to tzw. projekty deregulacyjne, które wywołują wiele kontrowersji w środowisku oświatowym.

Kalendarium:

>> 21.07 pierwsze czytanie projektu likwidującego tzw. godziny czarnkowe

>> 21.07 pierwsze czytanie projektu ws. możliwości zatrudniania w przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem

>> 21.07 pierwsze czytanie projektu umożliwiającego niepublicznym przedszkolom i szkołom zatrudnianie nauczycieli na śmieciówkach w wymiarze do 9 godzin

>> 22.07 drugie czytanie rządowego projektu dużej nowelizacji Karty, który uwzględnia część postulatów ZNP.

Porządek obrad najbliższego posiedzenia Sejmu znajduje się tutaj

(GN)

Rząd przyjął projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada likwidację godzin dostępności od 1 września br.

Projekt dużej nowelizacji Karty Nauczyciela przyjęty przez sejmową Komisję Edukacji i Nauki. Posłowie uwzględnili też ważną poprawkę ZNP

Rząd przyjął pakiet ważnych zmian w Karcie Nauczyciela, których domagał się m.in. ZNP, ale także dwa projekty deregulacyjne, które bardzo niepokoją nauczycieli

ZNP krytykuje pomysł zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji i przypomina swoją opinię na ten temat

Oświata niepubliczna bez specjalistów! MEN otwiera szeroko furtkę dla zleceń i samozatrudnienia. Ostra krytyka: „Obniżenia standardu zatrudnienia”