Projekt dużej nowelizacji Karty Nauczyciela przyjęty przez sejmową Komisję Edukacji i Nauki. Posłowie uwzględnili też ważną poprawkę ZNP

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki przyjęła rządowy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela (druk 1472). Za wnioskiem w tej sprawie było 19 posłów, nikt nie głosował przeciw, od głosu wstrzymało się 6 posłów. Komisja uwzględniła wcześniej poprawkę zaproponowaną przez ZNP, zgodnie z którą przepisy dotyczące rozliczania godzin ponadwymiarowych i wynagradzania za ich realizację wejdą w życie 1 września 2025 r., a nie rok później (jak zapisano w projekcie skierowanym do Sejmu). Teraz przed nami drugie czytanie projektu na forum Sejmu.

Wyższe odprawy emerytalne, zmiany w jubileuszówkach, ustawowe uregulowanie wynagradzania za godziny ponadwymiarowe, korzystne uregulowania dla młodych nauczycieli – to niektóre założenia rządowego projektu zmian w Karcie Nauczyciela. To rozwiązania wypracowane w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, realizujące część postulatów ZNP.

We wtorek projekt tzw. dużej nowelizacji Karty Nauczyciela przyjął rząd – główne założenie projektu znajdują się tutaj

Pierwsze czytanie projektu odbyło się już dwa dni później na posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki trwało niespełna 2 godziny. Komisja zgodziła się na przystąpienie do pierwszego czytania projektu w ramach skróconej procedury, bez zachowania 7-dniowego terminu.

Ministra o warunkach pracy nauczycieli

Sprzeciw wyraził były minister edukacji Dariusz Piontkowski (PiS) który twierdził, że posłowie mieli za mało czasu na zapoznanie się z projektem. Komisja przegłosowała jednak wniosek o przejście do pierwszego czytania. Za było 16 posłów, przeciw 10.

Założenia projektu przedstawia ministra edukacji Barbara Nowacka. Zgodnie z zapewnieniami ministry edukacji, projekt ustawy pociąga za sobą skutki finansowe, które zostały zabezpieczone przez ministra finansów.

– Duża nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela wpłynie korzystnie na poprawę warunków pracy nauczycieli – oceniła ministra.

Sama wśród najważniejszych zmian wymieniła podwyższenie wysokości nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy i wprowadzenie nowej, potrzebnej i sprawiedliwej nagrody jubileuszowej po 45 latach pracy. – Było rażącą niesprawiedliwością, że pracownicy samorządowi mogli mieć taką nagrodę, a nie przysługiwała ona nauczycielom – zaznaczyła szefowa MEN.

Jak przekonywała skrócenie okresu zatrudnienia na czas określony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego dla nauczyciela początkującego to z kolei „realizacja jednego z naszych zobowiązań, by zawód nauczyciela uczynić atrakcyjnym”. – Również dla młodych osób przychodzących do tego kluczowego dla funkcjonowania państwa zawodu – wskazała.

Dyskusja nad projektem zaczęła się od krytyki ze strony PiS. Były szef MEN Dariusz Piontkowski ocenił, że projekt nowelizacji KN „rozwiązuje tylko część problemów zgłaszanych przez nauczycieli”. – Z dużej chmury mały deszcz – skomentował.

Krótka pamięć ministra PiS

Piontkowski „upomniał się” o projekt obywatelski dotyczący powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce (Projekt ZNP „Godne płace…”). Tymczasem projekt ten był „mrożony” w Sejmie przez 2 lata za rządów PiS.

Były minister wytknął także, że proponowana przez MEN nowelizacja nie rozwiązuje problemu urlopów dla poratowania zdrowia, zgodnie z oczekiwaniami nauczycieli. Problem w tym, że pozbawienie części nauczycieli prawa do urlopu zdrowotnego nastąpiło po wprowadzeniu tzw. emerytur stażowych przez ówczesnego ministra Przemysława Czarnka. Dariusz Piontkowski był wówczas wiceministrem edukacji.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele ZNP: Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP oraz Krzysztof Stradomski, prawnik.

ZNP zgłasza poprawki

ZNP zgłosił poprawkę ws. terminu wejścia w życia przepisów dot. wynagradzania za godziny ponadwymiarowe. Chodzi o to, by zmiany w tym zakresie weszły w życie od 1 września 2025 r., a nie dopiero 1 września 2026 r., jak to zapisano w obecnej wersji projektu. Poprawki przejęła od Związku posłanka Dorota Łoboda (KO) i formalnie zgłosiła podczas prac nad treścią ustawy.

– Obowiązujące przepisy prowadzą do rażących niesprawiedliwości w traktowaniu nauczycieli w różnych miejscach kraju – w zależności od interpretacji przepisów przez organy prowadzące nauczyciele mogą otrzymywać różne wysokości wynagrodzenia za tę samą pracę, co jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa – mówiła Urszula Woźniak.

 

„Nowelizacja przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa nie ingeruje w strukturę organizacyjną szkół, natomiast obowiązujące regulaminy przyznawania dodatków, na skutek wejścia w życie ustawy po prostu utracą moc w odpowiedniej części. Zmiana ta dotyczy wyłącznie sposobu naliczania i wypłaty wynagrodzenia za już wykonywaną pracę, a nie wprowadza nowych obowiązków organizacyjnych dla dyrektorów szkół czy organów prowadzących.  W związku z tym: nie ma potrzeby aktualizacji arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2025/2026, nie zachodzi konieczność renegocjacji regulaminów wynagradzania,  nie występuje ryzyko destabilizacji pracy szkół” – czytamy m.in. w uzasadnieniu poprawki.

Jak przekonuje ZNP wprowadzenie przepisów dotyczących wynagradzania za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa od 1 września 2025 r. jest: organizacyjnie neutralne,  społecznie oczekiwane,  prawnie uzasadnione, technicznie możliwe do wdrożenia bez dodatkowych kosztów.

Zdaniem Związku refleksji wymaga też projekt wprowadzenia ochrony przedemerytalnej dla nauczycieli. Mówił o tym Krzysztof Stradomski. Poruszył także takie kwestie jak:

>> Konieczność wzmocnienia ochrony nauczyciela w czasie usprawiedliwionej nieobecności oraz nauczycieli zatrudnionych na czas określony.

>> Potrzeba zapewnienia nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe liczone od wszystkich składników pensji.

>> Jasne określenie wynagrodzenia dla nauczycieli realizujących doraźne zastępstwa.

 

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekt zmian w KN negatywnie.

Samorządy stają okoniem

Marek Wójcik, przedstawiciel Związku Miast Polskich, deklarował, że samorządy nie sprzeciwiają się przepisom poprawiającym sytuację nauczycieli, ale oczekują, że rząd przekaże pieniądze na sfinansowanie tych zmian.  Ubolewał, że strona rządowa – w opinii jego środowiska – nie wsłuchuje się w głosy samorządów. Wyraził życzenie, żeby uczucia rządu były wobec samorządów takie same jak wobec związków zawodowych i przedsiębiorców.

Podkreślił też, że nie ma efektów obietnic rządu co do wypracowania nowego systemu finansowania oświaty.

W odpowiedzi ministra edukacji zaznaczyła, że dysponentem środków na oświatę są podatnicy, a nie rząd czy samorząd.

W toku głosowania rządowy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela został przyjęty przez Komisję Edukacji i Nauki. Kolejnym krokiem będzie drugie czytanie na forum Sejmu.

Posłem sprawozdawcą, który przedstawi projekt na forum Sejmu został Adam Krzemiński (KO), przewodniczący komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.

Przewodnicząca komisji edukacji Krystyna Szumilas (KO), dziękując posłom za sprawną pracę, przyznała, że tempo prac było szybkie, ale odbyło się to z korzyścią dla nauczycieli.

(GN)

Przyspieszenie! Zmiany w Karcie już w Sejmie – druk nr 1472. W czwartek 10 lipca pierwsze czytanie projektu w komisji edukacji. „Wniosek o skrócenie postępowania”

Rząd przyjął pakiet ważnych zmian w Karcie Nauczyciela, których domagał się m.in. ZNP, ale także dwa projekty deregulacyjne, które bardzo niepokoją nauczycieli