Ósmy dzień kwietnia to początek najdłuższego i największego w historii strajku w edukacji, w oświacie. Nie było w historii tego kraju dłuższego strajku niż nasza akcja, która trwała od 8 kwietnia do 27 kwietnia 2019 r. – mówił Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP, w swoim wystąpieniu podczas manifestacji „8 kwietnia, pamiętamy”, która odbyła się w Krakowie.
Grzegorz Gruchlik przypomniał, że w kwietniowej akcji strajkowej wzięło udział kilkaset tys. nauczycieli i pracowników oświaty. – Po raz pierwszy pokazaliśmy, jak można zjednoczyć siły i pokazać, że walka o godność zawodu nauczyciela i pracownika oświaty jest szalenie ważna – stwierdził.
Podkreślił także, że zgromadzenia planowane na każdy ósmy dzień miesiąca w innym mieście i nie są skierowane przeciwko komukolwiek, a pracownikom oświaty chodzi przede wszystkim o dobro dzieci i młodzieży, ponieważ młode pokolenie zasługuje na dobrą edukację, bo jest przyszłością kraju.
W Krakowie rozpoczęła się manifestacja "8 kwietnia, pamiętamy!". Przypominamy kwietniowe postulaty strajkujących nauczycieli, które nie zostały spełnione.
Naszym celem jest dobra edukacja! pic.twitter.com/J3lorhlRTi— ZNP (@ZNP_ZG) November 8, 2019
W manifestacji wzięło udział ok. tysiąca osób – z Krakowa, Olkusza, Starego Sącza, ale i z województw śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego. Do nauczycieli i pracowników oświaty, którzy zebrali się na Rynku Głównym, przyłączali się także rodzice uczniów i przechodnie. Akcja przebiegła spokojnie.
Podczas przemarszu z Rynku Głównego przed siedzibę Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego na ul. Basztowej uczestnicy pochodu nieśli flagi ZNP i tablice z napisami „Wysokie kwalifikacje, godne płace”, „Do Irlandii nie jedziemy, polskie dzieci uczyć chcemy”.
Pracownicy oświaty mieli też ze sobą żółte tablice z wypisanymi sześcioma postulatami: wzrost nakładów na edukację, odchudzenie podstawy programowej (w tym lekki tornister), kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, wzrost wynagrodzeń, zmniejszenie biurokracji, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli. To postulaty na rzecz „Szkoły na szóstkę”, które Związek przedstawił w ostatnich tygodniach i które akcentuje podczas akcji „8 kwietnia, pamiętamy”.
Krakowska manifestacja zainaugurowała akcję „8 kwietnia, pamiętamy”. Na 8 grudnia manifestację zaplanowano w Gdańsku, a 8 stycznia – w Katowicach.
(JK, GN, dzieje.pl)
Łańcuch światła dla edukacji. W najbliższy piątek w Krakowie rusza akcja „8 kwietnia, pamiętamy”.