Zakończyła się ostatnia tura ferii zimowych. W poniedziałek do szkół wrócili uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Dwutygodniową przerwę w nauce mieli jako ostatni w kraju. Ferie w tych województwach zaczęły się 8 lutego.
Przypomnijmy, że uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego wypoczywali od 11 do 26 stycznia, z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – od 18 stycznia do 2 lutego, a uczniowie z województw: z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego – od 25 stycznia do 9 lutego.
Podsumowanie #feriezimowe2020. Z zorganizowanego wypoczynku zimowego skorzystało w tym roku prawie 346 tys. uczniów, w tym 331 tys. w kraju i prawie 15 tys. za granicą. ❄️🏂➡️https://t.co/2weXtR6P1N #ferie2020 pic.twitter.com/fl3LTe1QXi
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) February 24, 2020
Dla tych uczniów, którzy nie mogli wyjechać na zimowy odpoczynek, miasta np. Warszawa – jak co roku – organizowały „Zimę w mieście”. Najmłodsi mogli korzystać z basenów, lodowisk, czy zwiedzać muzea.
Jak podała „Gazeta Wyborcza” ratownicy odnotowali 700 wypadków narciarskich w Tatrach i na Podhalu. Ekipy zakopiańskiego pogotowia ratunkowego podczas sześciu tygodni ferii wyjeżdżały ponad tysiąc razy. Dla opatrzenia rannych zużyto około pół tony gipsu.
Ferie podsumowała też policja. Ze wstępnych danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji wynika, że od początku rozpoczęcia przez policję działań związanych z feriami, na polskich drogach doszło do 2899 wypadków, w których zginęło 291 osób, a 3273 osoby zostały ranne. Policjanci zatrzymali również ponad 10,5 tys. osób kierujących pod wpływem alkoholu.
Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – potrwa od 9 do 14 kwietnia.
(JK, GN)