Agnieszka Jankowiak-Maik laureatką Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Ireny Sendlerowej została Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Gratulujemy!

Agnieszka Jankowiak-Maik jest aktywistką edukacyjną, autorką bloga „Babka od histy”, redaktorką naczelna serwisów internetowych CiekawostkiHistoryczne.pl i TwojaHistoria.pl, a także trenerka Odysei Umysłu, tutorką i entuzjastką debat oksfordzkich.

Organizatorzy przyznali pani Agnieszce nagrodę za „konsekwencję w działaniu na rzecz budowania szkoły otwartej na zmieniający się świat, pokazującej jak obcować z innością, otwartej na uczenie się od uczniów, wrażliwej na potrzeby słabszych i wykluczonych, budującej kompetencje, które pozwalają pogłębiać relacje międzyludzkie”.

Agnieszka Jankowiak-Maik kilkukrotnie gościła na łamach „Głosu” wypowiadając się zarówno na temat sytuacji, w jakiej znajduje się Polska oświata, jak i na temat kształcenia w okresie pandemii.

– W mojej szkole jest 47 nauczycieli, a wniosek o prowadzenie zajęć dodatkowych finansowanych przez miasto mogły w latach ubiegłych złożyć tylko dwie osoby. A w tym roku jedna. Mimo to w zasadzie każdy z nas je prowadzi… tylko że bezpłatnie, społecznie. Wiosną liczyłam moje godziny pracy, które później w podsumowaniach tygodniowych publikowałam w portalu społecznościowym. Powinniśmy częściej mówić rodzicom, opinii publicznej – nie nachalnie, ale informacyjnie – jak to naprawdę wygląda. Po tym wszystkim napisało do mnie wielu uczniów i rodziców, że nie zdawali sobie sprawy, jak wygląda praca nauczyciela – mówiła w październiku 2019 r.

Agnieszka Jankowiak-Maik: Uczniowie zagrzewają mnie do działania

– To powszechne przekonanie, że każdy ma smartfon w kieszeni jest nieprawdziwe. Kiedyś rozmawiałam o tym z uczniami i okazało się, że nie każdy go ma, nie każdy też ma dostęp w domu do internetu. Ani szkoły, ani uczniowie nie są jeszcze przygotowani do pracy zdalnej, tak jak w Japonii – zauważyła w rozmowie z „Głosem” w marcu br., krótko po przejściu szkół na kształcenie zdalne. – W Poznaniu dostęp do sieci nie jest problemem, ale na wsi bywa różnie. Sama byłam zdziwiona, kiedy korespondowałam z rodzicami na temat wykorzystywania telefonów na lekcjach i część z nich napisała, że mają taką, a nie inną sytuację i ich dzieci tych telefonów nie mają. Widać wyraźny problem nierównego dostępu do dóbr. Bez uregulowania tej kwestii takich lekcji zdalnych nie będzie można prowadzić – dodała.

Agnieszka Jankowiak-Maik: Rozumiem rodziców, chcę powiedzieć, że wspólnie damy radę

Celem Nagrody im. Ireny Sendlerowej jest upamiętnienie Ireny Sendlerowej – działaczki społecznej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci. Przyznający nagrodę chcę wspierać nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi Irenie Sendlerowej: tolerancją, szacunkiem wobec odmienności, odpowiedzialnością za innych i odwagą.

Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali wybrani osobiście przez Sendlerową.

Program konkursu prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej.

O nagrodę mogą się ubiegać nauczyciele i nauczycielki, którzy:
* uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych,
* odgrywają ważną rolę w szkole i społeczności lokalnej,
* realizują konkretne projekty i działania angażujące dzieci oraz młodzież,
* ze swoimi działaniami wychodzą poza standard szkolny

Kandydatów mogą zgłaszać osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczycielki i nauczyciele mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury. Laureat otrzymuje nagrodę główną w wysokości 15 000 zł, resztę osób nominowanych uznaje się za wyróżnionych.

(PS, GN)