Akcja informacyjna MEiN na temat szczepień uczniów w wieku 12-18 lat

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało już do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej pakiet informacji o szczepieniach przeciw COVID-19.

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci, które ukończyły 12 lat. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aby zaszczepić nastolatka, konieczna jest pisemna zgoda rodziców, a w przypadku uczniów w wieku 12-15 lat konieczna jest także obecność rodziców podczas szczepienia. Osoby niepełnoletnie szczepione są preparatem firmy Pfizer.

W sumie w Polsce jest 2,58 mln uczniów w wieku 12-18 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Zgodnie z ogłoszonym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka jesiennym harmonogramem szczepień dzieci i młodzieży od 1 do 5 września będzie prowadzona w szkołach akcja informacyjna na temat szczepień (lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym), między 6 a 10 września zbierane będą formularze medyczne w szkołach. Szczepienia w szkołach mają odbywać się od 13 do 17 września.

– Obecnie mamy zarejestrowanych 200 tys. zgłoszeń na szczepienia najmłodszych dzieci, czyli w wieku 12-15 lat. Sama akcja szczepień przebiega sprawnie, dało się już zaszczepić około 100 tys. – wskazał we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednocześnie pytany o to, czy będzie możliwe szczepienie jeszcze młodszych dzieci stwierdził, że tutaj badania nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek nie są tak bardzo zaawansowane, jak miało to miejsce u nastolatków w wieku 12-15 lat. Dlatego też nie spodziewa się, „by do końca wakacji była jakaś informacja, która dopuści taką możliwość”.

W Polsce wykonano dotąd 24 mln 687 tys. 629 szczepień przeciw COVID-19 – podano we wtorek na rządowych stronach. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 9 mln 929 tys. 923 osoby.

(JK, GN)

Od 7 czerwca można będzie szczepić dzieci 12-15-letnie. We wrześniu – także w punktach zorganizowanych w szkołach