Apel oddolnych ruchów obywatelskich ws. współpracy oświatowych związków. Jest odpowiedź ZNP

„Zgadzamy się, że łącząc siły związki zawodowe mogą stać się respektowanym przez stronę rządową partnerem w negocjacjach z MEiN. Chcemy współpracować z pozostałymi związkami zawodowymi! Już współpracujemy z Forum Związków Zawodowych. Razem czekamy na oświatową „Solidarność” – tak ZNP zareagowało w mediach społecznościowych na apel Obywatelskiej Rady Pedagogicznej Oddolnych Ruchów Nauczycielskich.

W apelu do przewodniczących ZNP, Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Wolnego Związku Zawodowego Forum Oświata, Obywatelska Rada Pedagogiczna Oddolnych Ruchów Obywatelskich apeluje „do zawarcia porozumienia, które będzie podstawą w rozmowach z MEiN oraz samorządami.

„Wobec przedstawionych przez MEiN propozycja zmian statusu zawodowego nauczycieli i wobec podzielanej przez nas krytycznej oceny tych propozycji przez wszystkie związki zawodowe, apelujemy o stworzenie wspólnego frontu na rzecz obrony praw nauczycieli oraz pracowników obsługi” – czytamy m.in w stanowisku rady. „Tylko łącząc siły związki zawodowe mogą stać się respektowanym przez stronę rządową partnerem w negocjacjach – zaznaczono.

„Zgadzamy się ze stwierdzeniem Obywatelskiej Rady Pedagogicznej. Już współpracujemy z Wolnym Związkiem Zawodowym „Forum-Oświata”. Liczymy, że  apel ORP wpłynie na kierownictwo Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność! – napisał na Twitterze Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Pozytywnie na apel zareagował także Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”. Oświatowa „Solidarność” nie odniosła się do apelu.

Obywatelską Radę Pedagogiczną Oddolnych Ruchów Nauczycielskich tworzą nauczyciele związani z takimi grupami jak „Edukacja w Działaniu, „My, nauczyciele”, „NIE dla chaosu w szkole” i „Protest z Wykrzyknikiem”.

(JK, GN)

„Czas przyznać, że w szkole najważniejsze nie są egzaminy”. Oddolne ruchy nauczycielskie apelują do ministra Czarnka

Nauczycielskie grupy na FB wspierają postulaty Strajku Kobiet dotyczące edukacji i domagają się dymisji Czarnka