Apel samorządowców w sprawie przechodzenia szkół na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym

Zarząd Związku Miast Polskich apeluje do rządzących o wycofanie się z kontrowersyjnych ustaw, zaprzestanie jałowych sporów i podjęcie działań, które pozwolą na skuteczne zmierzenie się z rosnącą dynamiką zachorowań. Z kolei ZMP i Unia Metropolii Polskich we wspólnym stanowisku zwróciły się do Ministra Zdrowia o wydanie decyzji o możliwości przejścia szkół na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Samorządowcy z ZMP zwracają uwagę na wiele zaniechań w kontekście walki z pandemią.

„(…) Wykorzystując chwilowy spadek dynamiki zachorowań, kolejne decyzje podejmowano w atmosferze coraz większego lekceważenia istniejących zagrożeń. To między innymi spowodowało, że zaniechano adekwatnych do skali wyzwań przygotowań do drugiej fali pandemii. Tak należy ocenić zarówno majowy powrót do przedszkoli i żłobków, jak i wrześniowe, bezrefleksyjne otwarcie szkół i przedszkoli, którym nie zapewniono żadnego wsparcia w postaci systemowych rozwiązań zabezpieczających zdrowie nauczycieli, uczniów i ich rodzin” – czytamy m.in. w stanowisku.

❗Czas na podjęcie REALNYCH działań❗Dlatego APELUJEMY do rządzących o poważne potraktowanie Polaków i natychmiastowe…

Opublikowany przez Związek Miast Polskich Sobota, 10 października 2020

 

„Po wakacyjnym rozluźnieniu społecznej samodyscypliny było oczywiste, że konsekwencje będą dotkliwe już po kilku tygodniach” – podkreślono.

„Jak się okazuje, nagła dymisja poprzedniego ministra zdrowia, który wypoczywał w Hiszpanii zamiast wykorzystać czas wakacji do zintensyfikowania przygotowań systemu ochrony zdrowia na drugą falę zachorowań, rodzi obecnie poważne skutki, które grożą załamaniem całego systemu opieki zdrowotnej” – czytamy.

Dlatego samorządowcy apelują  o natychmiastowe wycofanie się z kontrowersyjnych, nikomu obecnie nie-potrzebnych ustaw (zwłaszcza obniżających bez rekompensaty dochody społeczności lokalnych), zaprzestanie jałowych sporów i podjęcie działań, które pozwolą na skuteczne zmierzenie się z szybko rosnącą dynamiką zachorowań.

„.Polacy zasługują na to, aby ich życie i zdrowie stało się rzeczywistym priorytetem rządzących. Sprawowanie władzy to nie tylko podział łupów i wpływów, ale przede wszystkim służba i odpowiedzialność” – konkludują autorzy apelu.

***

ZMP i Unia Metropolii Polskich skierowały też wspólny apel do Ministra Zdrowia o wydanie decyzji o możliwości przejścia szkół na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym.

„W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszych miast, w tym uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty i ich rodzin, w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń wirusem COVID-19 wśród społeczności szkolnej, zwracamy się do Pana Ministra o jasne i jednoznaczne decyzje oraz przepisy sanitarne” – czytamy.

„Powiatowi inspektorzy sanitarni zwracają nam uwagę, że przy obecnym stanie prawnym, nie mają możliwości wyrażenia zgody na zmianę organizacji pracy szkół, jeśli jedynym argumentem dyrektora szkoły jest profilaktyka, czyli chęć zapobieżenia ewentualnym zakażeniom. Dyrektorzy, którzy zwracali się o pozytywną opinię dla zastosowania modelu hybrydowego – część uczniów pozostaje w szkole a część uczy się w trybie zdalnym – dostawali decyzje odmowne” – przypominają.

„Apelujemy do Pana Ministra o pilną, odpowiedzialną i jednoznaczną zmianę przepisów. Obecny wzrost zachorowań oraz objęcie całego terenu Polski strefą żółtą stanowi – naszym zdaniem – wystarczającą przesłankę do wydania przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego decyzji o możliwości przejścia na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym dla każdej szkoły” – podkreślają.

(JK, GN)

ZMP wzywa rząd do natychmiastowej weryfikacji rozwiązań prawnych, regulujących działanie przedszkoli i żłobków

UMP: Nie chcemy być zaskoczeni decyzją o otwarciu szkół, tak jak otwarciem przedszkoli