ZMP wzywa rząd do natychmiastowej weryfikacji rozwiązań prawnych, regulujących działanie przedszkoli i żłobków

„Związek Miast Polskich wzywa Rząd do natychmiastowej weryfikacji rozwiązań prawnych, regulujących działanie przedszkoli i żłobków w stanie epidemii, tak aby zagwarantować bezpieczeństwo Polaków” – czytamy w stanowisku samorządowców

 

ZMP podkreśla, że decyzji o możliwości otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli „w żaden sposób nie skonsultowano z ogólnopolskimi organizacjami samorządu terytorialnego”.

„Nikt nie sprecyzował warunków, w jakich działać mają przedszkola i żłobki w rygorach stanu epidemii, przerzucając na samorządy odpowiedzialność za ich funkcjonowanie. Warunkami takimi nie mogą być ogólnikowe wytyczne ani tym bardziej odesłania do materiałów informacyjnych za­mieszczonych na stronach internetowych” – napisali samorządowcy.

„Nikt nie przedstawił argumentów medycznych, wykazujących, że zachodzą przesłanki gwarantujące (!) bezpieczeństwo dzieci, opiekującego się nimi personelu, rodziców. Jest to szczególnie istotne w kontekście apelu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z dnia 29 kwietnia br., w którym wskazuje się na niepokojące doniesienia płynące z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano wzrost liczby ciężkich przypadków zachorowań u najmniejszych dzieci (…)” – przypomina ZMP.

Samorządowcy wskazują też, że nikt też nie poinformował jednoznaczne rodziców o skutkach uruchomienia przedszkoli i żłobków w kontekście dalszego przysługiwania im zasiłku opiekuńczego, co wpływa na ich – skrajnie zróżnicowane – postawy i opinie w tym zakresie.

Całe stanowisko ZMP można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia: „Nie posyłajmy dzieci do żłobków i przedszkoli, to najgorsza decyzja”

UMP: Nie chcemy być zaskoczeni decyzją o otwarciu szkół, tak jak otwarciem przedszkoli