„Baczyński bez filtra”. Przed Kordegardą można oglądać wystawę plenerową poświęconą poecie. Autorami zdjęć są uczniowie

W przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury zainaugurowano wystawę plenerową „Baczyński bez filtra”. Ekspozycja prezentuje 34 fotografie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainspirowane wierszami poety, które zostały nagrodzone i wyróżnione w ogólnopolskim konkursie pod tym samym tytułem. Głos Nauczycielki był jednym z patronów medialnych konkursu.

Wystawa, zorganizowana przez Fundację na rzecz Wielkich Historii we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, potrwa od 28 lipca do 18 sierpnia 2022 r. Jej mecenasem jest Fundacja PGE, a patronem honorowym – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inauguracja wystawy odbyła się w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – wybitnego poety, mistrza słowa, a także uczestnika ruchu oporu, żołnierza Armii Krajowej.

– Krzysztof Kamil Baczyński zginął na Placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 roku jako żołnierz „Parasola”. Był jednym z najjaśniejszych brylantów, które wtedy musiały ofiarować swoje życie. Takie były czasy i wybory, wybory bezalternatywne. Nie do wyobrażenia jest to, jaką cenę zapłaciła Polska, ale nie było wówczas innego wyjścia. Dziś niezwykle ważną rzeczą jest przypominanie tamtych wydarzeń – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił znaczenie twórczości Baczyńskiego dla naszej wspólnoty narodowej. – Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy przypominają Baczyńskiego, przypominają tamte wybory, przypominają, czym jest kultura i talent. To, co nam pozostawił jest tak wielką wartością, że daje nam siłę do dalszego życia i do kolejnych wyborów.

Konkurs „Baczyński bez filtra” rozpoczął się w rocznicę śmierci poety 4 sierpnia 2021 roku i trwał do 31 grudnia ub. roku. Skierowany był do młodzieży szkolnej, a zdanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęcia, będącego osobistą interpretacją wybranego wiersza Baczyńskiego. Łącznie do konkursu zgłoszono ponad 1,1 tys. fotografii. Laureatów konkursu poznaliśmy w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, 14 lutego 2022 r.

Efektem konkursu będzie także wydany pod koniec 2022 roku album, w którym prace prezentowane na wystawie posłużą jako narzędzie dla nauczycieli, dzięki któremu będą mogli włączyć w proces nauki nowe technologie, np. Instagram. Album trafi do około 700 szkół w całej Polsce.

(GN)

Fot: Mateusz Ofiara

Nasz patronat. Znamy wyniki konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”

Nasz patronat. W rocznicę śmierci poety wystartował konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”