Nasz patronat. W rocznicę śmierci poety wystartował konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”

– Krzysztof Kamil Baczyński zginął na posterunku, broniąc Pałacu Blanka. Zostawił po sobie bogaty dorobek – ponad 500 wierszy, poematy, opowiadania. Rok 2021, w uznaniu dla twórczości poety, został ogłoszony przez rokiem Krzysztofa K. Baczyńskiego – przypomniała Anna Krupka, wiceminister kultury, podczas briefingu inaugurującego konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”. Konkurs, którego patronem medialnym jest Głos Nauczycielski, wystartował  w rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Adresowane głównie do młodzieży wydarzenie jest elementem obchodów stulecia urodzin poety. Przypomnijmy, że Sejm ogłosił w styczniu 2021 rokiem Baczyńskiego (obok m.in. Stanisława Lema, Konstytucji 3 maja, czy prymasa Wyszyńskiego).

Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii, a mecenasem głównym – Fundacja PGE. Partnerami są również m.in. Biblioteka Mazowiecka na Koszykowej, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia, które po maturze musiało walczyć z okupantem – mówiła Anna Krupka. Przypomniała, że poeta przeszedł przyśpieszony proces dorastania, zginął w wieku 23 lat. – W jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia miłością, nadzieją i pięknem – mówiła wiceminister Krupka. – Jestem przekonana, że prace nadsyłane przez młodych ludzi w ramach konkursu, również będą miały takie motywy i ukazywały takie wartości – dodała.

„Baczyński bez filtra” to konkurs fotograficzny przeznaczony dla uczniów 7 i 8 klasy podstawówki oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs polega na fotograficznej interpretacji wybranego wiersza Baczyńskiego. Do wykonania zdjęć można użyć dowolnego sprzętu. Organizatorzy nie ograniczają niczym pomysłowości uczestników – temat zdjęć i technika może być dowolna. Jedyną niedozwoloną rzeczą jest fotomontaż oraz używanie programów do przeróbki zdjęć w rodzaju Photoshopa. Zgłoszenia na adres [email protected] muszą zawierać tytuł wiersza, którego ilustracją jest zdjęcie oraz tytuł samej fotografii.

Poza tym fundacja zachęca do wstawiania zdjęć na Instagrama, gdzie został uruchomiony profil „Baczyński bez filtra” – zdjęcie należy oznaczać hasztagiem #baczynskibezfiltra

Wyróżnienia zostaną przyznane w dwóch kategoriach: uczniowie podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych. Dla laureatów przewidziano ciekawe nagrody. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymają profesjonalny aparat lustrzankę oraz voucher na kurs fotografii. Na wyróżnionych drugim miejscem czekają dobrej jakości drony, zaś dla trzeciego miejsca – bony na książki do wartości 500 zł. Poza tym organizatorzy zastrzegają sobie przyznanie dodatkowych wyróżnień.

Termin zgłoszeń upływa 31 grudnia, w Sylwestra, zaś rozdanie nagród przewidziane jest na 22 stycznia 2022 – w 101. rocznicę urodzin Baczyńskiego, gdy oficjalnie zostaną zakończone obchody jego roku.

Konkursowi będzie towarzyszyć szereg wydarzeń – m.in. debaty na temat innowacji w nauczaniu w szkołach i przybliżaniu uczniom bohaterów historii literatury oraz filmy prezentujące znane osoby czytające i interpretujące poezję Baczyńskiego.Przewidziane jest również wypuszczenie przez Fundację scenariuszy zajęć lekcyjnych nt Baczyńskiego i jego czasów.

Jak informują organizatorzy, w konkurs zaangażowały się m.in. znane z Internetu nauczycielki: „Babka od histy” i „Baba od polskiego”. Celem konkursu jest pobudzenie uczniów do myślenia, pokazanie im, że świat z podręczników może nie być obcy ich własnym doświadczeniom. Zapytanie ich kim są, czego się boją i z czym muszą się mierzyć.

Z kolei nauczycieli Fundacja chce sprowokować do myślenia nad tym, jak przekazywać wiedzę w epoce mediów społecznościowych i jak „uwspółcześniać” postaci z podręczników do polskiego, historii, czy historii sztuki jednocześnie nie popadając w śmieszność i obciachowość, co nastolatkowie natychmiast wyczują.

– Baczyński bał się przyszłości, czuł się samotny, nieszczęśliwie się zakochiwał i przeżywał kryzysy. Mimo upływu 100 lat od urodzin poety, po bliższym poznaniu okazuje się, że zmagał się z podobnymi problemami jak współczesna młodzież i daje temu wyraz w swoich wierszach –podkreśla Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

– Chcemy sprawić, by młodzi ludzie poczuli, że postaci, o których uczą się na lekcjach, to nie są jakieś odległe abstrakcje, a ludzie z krwi i kości. Pragniemy pokazać, że poezja nie jest nudą i może naprawdę pomagać w życiu. Dlatego nasz konkurs nie skupia się na martyrologii i tym, że „Baczyński wielkim poetą był”, a na jego ludzkiej stronie. Na czasach, w których żył. Dzisiejsi nastolatkowie również żyją w trudnej epoce, wiele ich zatem łączy – twierdzi Piwowarczuk.

– Podejście Baczyńskiego do swojej poezji było bardzo współczesne. Samodzielnie publikował on i ilustrował swoje tomiki. Rozprowadzał je wśród znajomych, chciał by jego poezja była czytana. Nie czekał aż zostanie uznany przez starszych kolegów po fachu, chciał trafiać bezpośrednio do rówieśników. Kto wie czy dziś Baczyński, ze swoją wrażliwością, nie tworzyłby na Instagramie albo YouTube – zastanawia się Piwowarczuk

Więcej o konkursie można się dowiedzieć tutaj.

(JK, GN)

Obchody 77. rocznicy wybuchu Postania Warszawskiego. „Nie stój, jeśli widzisz zło, ale reaguj”

W piątek przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Decyzją Sejmu poeta jest jednym z patronów 2021 r.

Lem, Różewicz, Baczyński, pracownicy służby zdrowia… Patroni roku 2021