„Biblistyka i nauka o rodzinie”. Czarnek ustanowił nowe dziedziny nauki

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował na inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na KUL o ustanowieniu nowych dziedzin naukowych: biblistyki oraz nauk o rodzinie. Dodał, że podpisał już odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.

W ramach swojego wystąpienia na KUL Czarnek powiedział, że po wielu miesiącach konsultacji i rozmów podpisał rozporządzenie ustanawiające dwie nowe dziedziny i dyscypliny naukowe.

– Dwie z nich są szczególnie ważne dla Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego. To nauki o biblii w ramach dziedziny teologii oraz nauki o rodzinie.  Chcemy wzmocnić biblistykę polską po to, żeby w Polsce mógł powstać ośrodek na miarę tego, który jest w Jerozolimie, w Szwajcarii czy Stanach Zjednoczonych. Mamy taki potencjał i ten potencjał jest tutaj na KUL-u. Również tutaj jest wielki potencjał, aby ta dziedzina nauk dalej się rozwijała – dodał minister Czarnek.

Mówiąc o roli nauki o rodzinie Czarnek powiedział, że obserwowany jest atak na rodzinę i kryzys rodziny. „Od kilku lat, w Polsce również, a w Europie Zachodniej od kilkudziesięciu lat obserwujemy potężny atak na rodzinę. No i niestety obserwujemy również kryzys rodziny, który z tego ataku na rodzinę wynika. Dlatego tak ważne jest ustanowienie dziedziny i dyscypliny nauk o rodzinie, żeby o rodzinie rozmawiać w sposób naukowy, prawdziwy, bo nauka to poszukiwania prawdy” – stwierdził.

„Trzeba na nowo znaleźć prawdę o rodzinie i tę prawdę społeczeństwu pokazać, bo bez tego wszystkie nasze starania, cały ten rozwój KUL na nic się zda. Bez rodziny nie będzie nas za 50 lat” – podkreślił. Zwrócił uwagę na rolę KUL, gdzie powstał Instytut Nauk o Rodzinie. Jest wielki potencjał w KUL, aby ta dziedzina i dyscyplina nauk o rodzinie rzeczywiście się rozwijała” – podał.

Podczas tej samej uroczystości wiceminister zdrowia Piotr Bromber przekazał KUL symboliczny czek z 40 mln zł w obligacjach na utworzenie studiów na kierunku lekarskim. Kształcenie lekarzy na Wydziale Medycznym KUL ma ruszyć od października przyszłego roku.

Kilka dni temu m.in. „Gazeta Wyborcza” napisała, że żona  ministra edukacji i nauki dr Katarzyna Czarnek jest wiceszefową Instytutu Nauk o Zdrowiu na KUL. Teraz instytut będzie częścią nowo utworzonego Wydziału Medycznego tej uczelni.

Na inauguracji roku na KUL prof. Dariusz Dudek (doradca Prezydenta RP) w imieniu prezydenta wręczył odznaczenia państwowe pracownikom KUL. Rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Medalem Komisji Edukacji i Nauki – ks. prof. Jerzy Pałucki (prywatnie – to wuj Przemysława Czarnka, pod którego stałą opiekę przyszły wojewoda i minister trafił w wieku 15 lat).

(JK, GN)

Fot: MEiN

Czarnek stworzył nową dyscyplinę naukową – biblistykę. Polska ma być w niej potęgą

Polska nauka w ofensywie: Biblistyka będzie dyscypliną naukową. Tak chce episkopat