Chcesz się zaszczepić? Dziś ostatni dzień na rejestrację

Dziś mija ostatni dzień rejestracji do szczepienia nauczycieli. Niestety nie wszyscy nauczyciele pracujący stacjonarnie z uczniami mają możliwość przynajmniej częściowego zabezpieczenia się przed skutkami COVID-19

Do wczoraj zarejestrowało się ponad 215 tys. nauczycieli. To połowa uprawionych do zaszczepienia. Rejestracja potrwa do dziś, do końca dnia. Szczepienia wystartują w piątek.

Jak poinformowało ministerstwo edukacji, rejestrować mogą się:
– nauczyciele wychowania przedszkolnego,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela/woźna oddziałowa w przedszkolu,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomoce wychowawcy,
– nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
– nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
– nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu (również ci, którzy nie są pracownikami szkół),
– pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych
– kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Rejestracja dotyczy tylko nauczycieli do 60. roku życia. Starsi nie otrzymają tej szczepionki, ponieważ preparat AstraZeneca został w Polsce dopuszczony do użytku tylko wobec pacjentów do 60. roku życia. Początkowo szef doradców epidemicznych premiera prof. Andrzej Horban obiecał, że nauczyciele-seniorzy zostaną zaszczepieni szczepionką Pfizer/BioNTech lub Moderny, ale następnego dnia minister odpowiedzialny za szczepienia Michał Dworczyk zdementował te informacje. Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że będzie to możliwe, “jeśli pojawią się nowe dostawy”.

Nie wszyscy nauczyciele pracujący stacjonarnie zostali uwzględnieni w programie szczepień

Do 60. roku życia, czyli właściwie kto?

Jak wynika z informacji rozesłanych przez MEiN do dyrektorów, “nie będzie możliwe zarejestrowanie nauczycieli i innych osób w wieku 60 lat lub więcej, czyli urodzonych przed 1962 rokiem”. Czyli dyrektor zarejestruje w systemie jedynie osoby urodzone 1 stycznia 1962 roku lub później.

Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

AstraZeneca tylko dla nauczycieli do 60. roku życia. Czyli dla kogo?

Z możliwości zaszczepienia wykluczono jeszcze kilka innych grup nauczycieli:
* przebywających na urlopie dla poratowania zdrowia
* przebywających na zwolnieniu
* mających długotrwałą nieobecność
* realizujących stacjonarnie zajęcia w bursach, młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży
* dyrektorów szkół lub placówek z grupy docelowej, którzy nie mają kwalifikacji pedagogicznych

Formularz zgłoszeniowy dyrektor może modyfikować w tym samy dniu tylko do godz. 17:00. Po godzinie 17:00 aplikacja blokuje możliwość zmian wprowadzonych danych.

Jak poinformowało MEiN, “w momencie dostawy szczepionki, dyrektor szpitala skontaktuje się z dyrektorem szkoły i poinformuje go o terminie szczepień nauczycieli z jego placówki”.

W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Resort edukacji opublikował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, gdzie można zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat programu szczepień nauczycieli.

(PS, GN)