„Uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni materiały opracowane przez okręgowe komisje egzaminacyjne we współpracy z CKE – do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki na poziomie podstawowym, języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 28 do 30 września” – czytamy m.in. w komunikacie dyrektora CKE Marcina Smolika.
Według harmonogramu 28 września br. (środa), godz. 9:00 odbędzie się próbna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym (240 minut), 29 września br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut), a 30 września br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).
Od 28 do 30.09. szkoły będą mogły przeprowadzić próbną maturę w Formule 2023 z przedmiotów obowiązkowych: https://t.co/eYdAYgEE7K
Na naszej stronie również:
* informatory i aneksy: https://t.co/NMDjSake1E
* arkusze pokazowe: https://t.co/bjVvpKKjRd#matura2023@MEIN_GOV_PL— CKE (@CKE_PL) September 5, 2022
„Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO oraz/lub serwisów OKE przeznaczonych dla dyrektorów szkół. O terminie i sposobie przekazania materiałów okręgowe komisje egzaminacyjne poinformują dyrektorów szkół do 16 września br.” – informuje CKE.
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. „Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi)” – wskazano.
Pełna informacja CKE tutaj
***
Tymczasem w sieci zbierane są podpisy pod apelem o odwołanie ustnych egzaminów maturalnych w 2023 r. „Jako uczniowie, którzy w przyszłym roku mają podejść egzaminu dojrzałości w nowej formule 2023, jesteśmy przerażeni i czujemy się potraktowani bardzo niesprawiedliwie w porównaniu do poprzednich roczników. Nasi starsi koledzy i koleżanki zdawali znacznie łatwiejsze egzaminy maturalne, a mieli możliwość przygotować się do nich w dużej mierze lepiej niż my” – piszą m.in. przyszłoroczni maturzyści.
Link do petycji tutaj.
(JK, GN)
Znamy wyniki tegorocznej matury. Kto zakończył egzamin dojrzałości sukcesem?