Tegoroczny egzamin dojrzałości zdało 84,1 proc. maturzystów – poinformowała we wtorek Centralna Komisja Edukacyjna. Prawo do poprawki przysługuje 10,4 proc. zdającym. 5,5 proc. nie zdało egzaminu. We wtorek od godz. 8:30 abiturienci mogą sprawdzać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU. Tego samego dnia mogą odebrać świadectwa maturalne i inne dokumenty ze swoich szkół.
CKE opublikowała we wtorek wstępne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Łącznie do egzaminu w terminie głównym przystąpiło prawie 246 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 229 absolwentów – obywateli Ukrainy.
❗ Informacje o wynikach egzaminu maturalnego ❗
👉🏼 Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym (w maju) 2024 r.
👉🏼 Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego… pic.twitter.com/sNDEVOg6OD
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 9, 2024
Egzamin maturalny przeprowadzony był w dwóch formułach, które różniły się nieco sposobem oceniania, czy zadaniami. Formułę 2015 pisali absolwenci wszystkich typów szkół z lat 2005–2023. Formuła 2023 była egzaminem dla absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących oraz 5-letnich techników i szkół branżowych II stopnia. Zmiana w egzaminach ma związek z likwidacją gimnazjów.
Na naszej stronie ogłosiliśmy ogólnopolskie wyniki #matura2024: https://t.co/yzq17mwIiP
Gratulujemy maturzystom! Gratulujemy nauczycielom, dyrektorom szkół i rodzicom! Życzymy mądrych i udanych wyborów szkół wyższych albo innych wyborów życiowych, które doprowadzą do sukcesu!
— CKE (@CKE_PL) July 9, 2024
Jak podała CKE obowiązkową część pisemną z języka polskiego zdało 95 proc., a matematykę – 89 proc. absolwentów szkół ponadpodstawowych. Odsetek sukcesów w przypadku języka angielskiego wyniósł 96 proc. Do egzaminu podstawowego z tego języka obcego podeszło 97,4 proc. absolwentów liceów oraz 98 proc. absolwentów techników.
Odsetek sukcesów ogółem i w poszczególnych typach szkół: pic.twitter.com/R9Ylrcpo9Z
— CKE (@CKE_PL) July 9, 2024
Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych wyniosły:
>> 61 proc. z języka polskiego (65 proc. dla liceów, 56 proc. dla techników)
>> 63 proc. z matematyki (68 proc. dla liceów, 56 proc. dla techników),
>>78 proc. z języka angielskiego (83 proc. dla liceów, 72 proc. dla techników).
Wyniki średnie z przedmiotów obowiązkowych: pic.twitter.com/MIv2auR7AB
— CKE (@CKE_PL) July 9, 2024
Wyniki różniły się między absolwentami liceów i techników. Lepsze rezultaty uzyskali licealiści (88,6 proc. zdanych egzaminów). W technikach maturę zdało 78,1 proc. zdających.
Odsetek sukcesów w przedmiotach obowiązkowych: pic.twitter.com/C4xLs2BOE0
— CKE (@CKE_PL) July 9, 2024
Najniższy procent zdawalności odnotowano w branżowych szkołach II stopnia (placówki, które zastąpiły szkoły zawodowe po reformie Anny Zalewskiej). Maturę zdało 17,4 proc. absolwentów tych szkół, a prawo do poprawki przysługuje 26,7 proc. Nie zdało natomiast 55,9 proc. osób przystępujących do matury. W sumie egzamin dojrzałości zdawało tam jednak zaledwie 1500 osób.
Najbardziej niepokojące są jednak wyniki z przedmiotów dodatkowych. Aż 18 proc. maturzystów, którzy pisali rozszerzony polski i 10 proc., którzy wybrali rozszerzoną matematykę dostało 0 (słownie: zero) punktów.
Przypomnijmy, że matura 2024 odbyła się w dniach od 7 do 24 maja. Uczniowie którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminów w terminie głównym, podeszli do egzaminów w sesji dodatkowej od 3 do 17 czerwca.
Przypomnijmy, że świadectwo dojrzałości otrzymuje absolwent, który zdał na minimum 30 procent egzaminy obowiązkowe, czyli egzaminy pisemne z języka polskiego, języka obcego i matematyki na poziomie podstawowym oraz egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Na zdanie matury nie ma natomiast wpływu wynik egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, do którego maturzyści także musieli obowiązkowo przystąpić. Wyniki tego egzaminu są ważne przy rekrutacji na studia, matura zastępuje bowiem egzamin wstępny na większość kierunków w szkołach wyższych.
Osoby, które nie zdobyły minimum 30 procent w obowiązkowych egzaminach maturalnych, będą mogły przystąpić do egzaminów poprawkowych w dniach 20-21 sierpnia. Mogą do nich podejść tylko ci maturzyści, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu obowiązkowego (język polski, język obcy nowożytny, matematyka) w części pisemnej lub ustnej.
#matura2024 w terminie poprawkowym i odwołania od wyników egzaminu: pic.twitter.com/kFoaWQlFjd
— CKE (@CKE_PL) July 9, 2024
Pełne wyniki egzaminu maturalnego, uwzględniające trzy sesje egzaminacyjne (z maja, czerwca i sierpnia) będą udostępnione 10 września 2024 roku.
Warto przypomnieć, że według wyników z lipca ub. roku Maturę 2023 zdało 84,4 proc. maturzystów, 11,3 proc. absolwentów nie zdało jednego z przedmiotów obowiązkowych, a 4,3 proc. nie zdało egzaminu dojrzałości.
(GN)
PLANY NA WAKACJE. Zapraszamy do udziału ankiecie Głosu Nauczycielskiego:
CKE opublikowała szczegółowe sprawozdania dotyczące egzaminu maturalnego 2023
CKE: 84,4 proc. absolwentów zdało tegoroczną maturę. Z egzaminem nie poradziło sobie 15,6 proc.