Tegoroczną maturę zdało 80 proc. uczniów, 13 proc. ma prawo do poprawki, 7 proc. nie zdało egzaminu – podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna. To słabszy wynik niż w 2024 r., gdy zdawalność wyniosła 84,1 proc. Tradycyjnie zdawalność była wyższa w liceach ogólnokształcących (86 proc.) niż w technikach (70 proc.). Indywidualne wyniki egzaminu maturalnego można sprawdzić w systemie ZIU.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym, tj. w maju 2025 r. Maturę zdało 80 proc. wszystkich absolwentów. Łącznie do egzaminu w terminie głównym przystąpiło ponad 255 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 636 absolwentów – obywateli Ukrainy.
(1/9)
Dziś (8 lipca) ogłosiliśmy wyniki #matura2025. Wszystkie dokumenty są dostępne na naszej stronie:https://t.co/B6vaBZWvvNGratulujemy maturzystom!
Życzymy powodzenia w dalszych wyborach!— CKE (@CKE_PL) July 8, 2025
📢 Znamy wyniki egzaminu maturalnego 2025! 🎓
W maju do matury przystąpiło 255 517 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych.
✅ Maturę zdało 80% uczniów, 13% ma prawo do poprawki, 7% nie zdało egzaminu.
🥇 1248 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych było… pic.twitter.com/XAEcsrriHt
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 8, 2025
Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 86 proc., a prawo do poprawki w sierpniu ma 9 proc. Spośród absolwentów techników egzamin dojrzałości zdało 70 proc. tegorocznych absolwentów, a prawo do poprawki ma 19 proc. Natomiast w szkołach branżowych II stopnia maturę zdało 14 proc. absolwentów, a prawo do poprawki ma 30 proc.
(6/9)#matura2025: odsetek sukcesów w przedmiotach obowiązkowych pic.twitter.com/bRo1nziTZH
— CKE (@CKE_PL) July 8, 2025
Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych wyglądają następująco: język polski (59 proc.), matematyka (61 proc.), język angielski (78 proc.).
Najwięcej trudności maturzystom sprawiła matematyka. Nie zaliczyło jej 15 proc. zdających, z językiem angielskim nie poradziło sobie 7 proc., a z językiem polskim – 6 proc. absolwentów.
Najlepiej matura poszła absolwentom z Małopolski (zdawalność na poziomie 83 proc.) i Mazowsza (82 proc.). Najsłabiej wypadli maturzyści z woj. warmińsko-mazurskiego (77 proc.).
Ministra Nowacka: Mogło być lepiej
– Mogło być lepiej – przyznała ministra edukacji Barbara Nowacka. – Proszę pamiętać, że to są te roczniki, które przeżyły i pandemię, i przeżyły turbulencje związane z gimnazjami. Nie da się naprawić systemu oświaty w ciągu kilku lat. Po raz pierwszy od kilku lat to były egzaminy nie na podstawie wymagań, ale na podstawie podstawy programowej – zaznaczyła.
Szefowa MEN przekonywała, że to efekt zaniedbań z poprzednich lat. – Nasi poprzednicy zajmowali się polityką historyczną, a nie tym, żeby młodzież jak najlepiej dostosowała się do współczesnego świata, a matematyka to jedno z narzędzi dostosowania. Przed nami wielkie wyzwanie – jak jeszcze wzmocnić matematykę – podkreśliła Nowacka.
– Ja jestem zadowolony – komentował wcześniej wyniki tegorocznych matur dyrektor CKE Robert Zakrzewski.
Przypomnijmy, że do egzaminu przystąpiło 255 517 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia) oraz 636 absolwentów – obywateli Ukrainy.
Odsetek sukcesów ogółem – wszyscy absolwenci 2025
>> 80 proc. – matura zdana
>> 13 proc. – prawo do poprawki
>> 7 proc. – matura niezdana
Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych to: >> język polski – 59 proc. >> matematyka – 61 proc. >> język angielski – 78 proc.
Średnie wyniki z egzaminów rozszerzonych: >> język angielski – 64 proc. >> matematyka – 33 proc. >> geografia – 40 proc. >> język polski – 46 proc. >> biologia – 46 proc. >> chemia – 43 proc. >> wiedza o społeczeństwie – 32 proc. >> fizyka – 52 proc. >> historia – 45 proc. >> informatyka – 43 proc.
Ogółem do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w terminie głównym (w maju 2025 r.) przygotowano: 622 różnego rodzaju arkuszy (egzaminy z 27 przedmiotów w dwóch formułach), 117 różnego rodzaju płyt (egzaminy z języków obcych nowożytnych, informatyki, historii muzyki w dwóch formułach).
W zadaniach sprawdzano stopień opanowania wymagań ogólnych i szczegółowych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z czerwca 2024 r. (Formuła 2023) lub z 2012 r. (Formuła 2015).
Zdający rozwiązywali zadania zamknięte oraz otwarte. W zadaniach otwartych maturzysta samodzielnie musiał sformułować odpowiedź, np. przedstawiając własne stanowisko, tok rozumowania, obliczenia, kolejne kroki rozwiązania, wnioski; buduje zdania bądź ich fragmenty.
Z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów było zwolnionych, a tym samym otrzymało najwyższy wynik 1 248 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym m.in.: 217 osób – historia, 178 osób – język polski, 113 osób – filozofia, 91 osób – matematyka, 86 osób – geografia, 68 osób – biologia, 64 osoby – wiedza o społeczeństwie, 59 osób – chemia, 55 osób – informatyka, 52 osób – fizyka
Najwyższe wyniki
>> 3 423 osoby ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej uzyskały od 90 proc. do 100 proc. punktów
>> 6 328 osób ze wszystkich egzaminów dodatkowych w części ustnej oraz w części pisemnej uzyskały od 90 proc. do 100 proc. punktów.
>> 355 osób ze wszystkich egzaminów, do których przystąpiły – zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych – w części ustnej oraz w części pisemnej uzyskały od 90% do 100% punktów.
Przypomnijmy, że maturzyści musieli w maju obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.
(9/9) #matura2025: EWD i matura w latach kolejnych pic.twitter.com/0cfqop8RbI
— CKE (@CKE_PL) July 8, 2025
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 10 września 2025 r.
(GN)
Dziś matematyka! Drugi dzień tegorocznej sesji maturalnej już za nami. I co, było trudno?