W dniach 28-30 września, a także 12-22 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Chodzi o egzaminy przeprowadzane w nowej formule. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
Zgodnie z harmonogramem CKE we wrześniu zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbne egzaminy z przedmiotów obowiązkowych: 28 września z języka polskiego na poziomie podstawowym, 29 września – próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a 30 września – próbne egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, tj. z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.
Przypominamy: od 👉🏻28 do 30 września zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbną #matura2023 z przedmiotow obowiązkowych: https://t.co/eYdAYgFbXi@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) September 20, 2022
Marcin Smolik, dyrektor CKE poinformował, że od 12 do 22 grudnia 2022 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni kolejny pakiet materiałów do przeprowadzenia próbnych egzaminów maturalnych. Będą to materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów z wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach (podstawowym, rozszerzonym, dwujęzycznym). Szczegółowy harmonogram grudniowej diagnozy zostanie opublikowany w komunikacie w listopadzie br.
Dyrektor CKE przypomniał także, że w 2023 r. egzamin maturalny w formule 2023 z każdego przedmiotu przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 z 10 czerwca 2022 r.
Wiosną 2023 r. do matury przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Będą musieli oni obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjne będą na poziomie podstawowym, chętni będą mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego.
Na naszej stronie opublikowaliśmy szczegółowe sprawozdania nt. wyników:
1⃣ #egzaminosmoklasisty2022: https://t.co/gOsRexNkHI
2⃣ #matura2022: https://t.co/rJNbLvlsp1Jak co roku – dane statystyczne, szczegółowe analizy, rekomendacje.
Zapraszamy! 🙂@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) September 21, 2022
CKE opublikowała tez na swojej stronie szczegółowe sprawozdania z egzaminu ósmoklasisty 2022 i egzaminu dojrzałości 2022. Sprawozdania zawierają dane statystyczne, analizy i rekomendacje.
(JK, GN)
Ustna matura z języka polskiego – CKE opublikowała materiały do ćwiczeń