CKE: Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/25

Najwięcej zmian w związku z uszczupleniem podstawy programowej będzie na egzaminie maturalnym z języka polskiego, zarówno pisemnym, jak i ustnym, m.in. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych – powiedział PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. CKE w specjalnym komunikacie z 10 lipca przedstawiła najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym  w Formule 2023, w tym projekt listy zadań jawnych na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.

Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana „odchudzona” o około 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego, w której opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot jest opisany osobno). Pod koniec czerwca ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie podstawy programowej.

CKE w specjalnym komunikacie z 10 lipca przedstawiła najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone w egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym  w Formule 2023, w tym projekt listy zadań jawnych na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.

Jak przekazano „ostateczna wersja komunikatu zostanie ogłoszona po opublikowaniu nowelizacji rozporządzenia o egzaminie maturalnym w Dzienniku Ustaw”. Już teraz można jednak zauważyć, że pytań jest znacznie mniej, bo 68 zamiast ponad 100.

„Na liście zadań jawnych przeznaczonych na rok 2025 zostaną zweryfikowane zadania dotyczące lektur obowiązkowych, które w podstawie programowej z 2018 r. były wskazane jako teksty literackie do czytania w całości, natomiast w podstawie programowej z 2024 r. są wskazane jako teksty do czytania we fragmentach (lektury pozostaną na liście zadań jawnych, natomiast liczba zadań ich dotyczących zostanie zredukowana do 1–2 zadań). – czytamy w komunikacie.

Jak podano informatory o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym z poszczególnych przedmiotów będą zamieszczane na stronie internetowej CKE począwszy od 1 sierpnia br. do 1 września br., w kolejności, w jakiej zostaną opracowane przez ekspertów.

Jak przypomina CKE w grudniu 2024 r. szkołom zostaną udostępnione materiały do przeprowadzenia testów diagnostycznych w zakresie przygotowania uczniów do: 1) egzaminu ósmoklasisty w 2025 r. 2) egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym, rozszerzonym i dwujęzycznym w 2025 r.

(GN)

CKE ogłosiła wstępne ogólnopolskie wyniki matury 2024. Egzamin dojrzałości zdało 84,1 proc. maturzystów

CKE ogłosiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024