Co dalej z obywatelskim projektem zwiększającym wynagrodzenia nauczycieli? ZNP wyjaśnia

ZNP jest przygotowany do ponownego przedstawienia w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, który zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt musi jednak zostać zmodyfikowany z powodu m.in. zmian w awansie zawodowym, które zlikwidowały stopień nauczyciela stażysty i kontraktowego.

Projekt trafił do Sejmu 18 listopada 2021 r. i znajdował się w zamrażarce poprzedniej marszałek Sejmu Elżbiety Witek od lutego 2022 r., gdy doszło do jego pierwszego czytania. Związek zebrał pod projektem podpisy ponad 250 tys. obywateli. Przez ponad 1,5 roku z projektem nic się nie działo. Marszałek Witek skierowała go do sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, która do końca kadencji nie znalazła czasu na rozpatrzenie tego dokumentu.

Wprawdzie poprzednia kadencja Sejmu zakończyła się 12 listopada br., ale projekty obywatelskie ustaw – w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych – nie podlegają tzw. zasadzie dyskontynuacji, która zamyka prace nad sejmowymi dokumentami. Tak, aby Sejm nowej kadencji rozpoczynał pracę „od zera”.

Obywatelski projekt otrzymał 20 listopada numer druku – 28 – i ponownie został skierowany przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię do pierwszego czytania na forum Sejmu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm rozpatrzy projekt, ale powinno się to odbyć wkrótce.

Sejm rozpatrzy projekt ZNP zwiększający wynagrodzenia nauczycieli

Inicjatywa gwarantuje wzrost wynagrodzeń nauczycieli, ponieważ wiąże średnie i zasadnicze wynagrodzenia pedagogów z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. W ten sposób wynagrodzenia nauczycieli będą rosły automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

„Należy podkreślić, że Inicjatywa Obywatelska ZNP >>Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli<< powstała w innym stanie prawnym – obowiązywał wtedy inny system awansu zawodowego. Zmianie uległa wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce oraz stosunek zasadniczego wynagrodzenia nauczyciela początkującego do wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, a są to wskaźniki zawarte w treści obywatelskiego projektu ustawy” – czytamy w komunikacie ZNP.

Projekt został przygotowany w oparciu o stan prawny obowiązujący w 2021 r. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, np. awans zawodowy nauczycieli. MEiN zlikwidowało stopień nauczyciela stażysty i kontraktowego wprowadzając w jego miejsce stopień nauczyciela początkującego. W efekcie, zamiast 4 mamy obecnie 3 stopnie awansu zawodowego.

Przebudowy wymaga także część uzasadnienia projektu dotyczącego skutków finansowych wprowadzonych zmian. Jesienią 2021 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5 168 zł brutto, obecnie jest to 7 194 zł. „Stąd inna jest symulacja wzrostu stawek średniego wynagrodzenia w projekcie obywatelskim na stronie Sejmu z 2021 roku a inna będzie teraz” – wyjaśnił ZNP.

„Ponadto w chwili składania obywatelskiego projektu wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty stanowiło 73 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego. Obecnie wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego stanowi 81 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego i wskaźniki te również należy uwzględnić przy modyfikacji projektu ustawy” – czytamy w komunikacie.

Więcej na ten temat – TUTAJ.

Co dalej z „Lex Czarnek 3.0”? Marszałek Sejmu podjął decyzję

(PS, GN)