Sejm rozpatrzy projekt ZNP zwiększający wynagrodzenia nauczycieli

Sejm wkrótce powinien zająć się zgłoszonym przez ZNP obywatelskim projektem ustawy “Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” zakładającym powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt otrzymał właśnie numer druku sejmowego i został skierowany do pierwszego czytania.

Projekt znajdował się w zamrażarce poprzedniej marszałek Sejmu Elżbiety Witek od lutego 2022 r. Związek zebrał pod projektem podpisy ponad 250 tys. obywateli. Przez ponad 1,5 roku z projektem nic się nie działo. Marszałek Witek skierowała go do sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, która do końca kadencji nie znalazła czasu na rozpatrzenie tego dokumentu.

ZNP przedstawił projekt podwyższający pensje nauczycieli. PiS na to: ZNP “interesuje się nadmiernie sprawami nauczycieli”

Wprawdzie poprzednia kadencja Sejmu zakończyła się 12 listopada br., ale projekty obywatelskie ustaw – w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych – nie podlegają tzw. zasadzie dyskontynuacji, która zamyka prace nad sejmowymi dokumentami. Tak, aby Sejm nowej kadencji rozpoczynał pracę „od zera”.

Obywatelski projekt otrzymał dziś numer druku – 28 – i został skierowany przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię do pierwszego czytania na forum Sejmu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm rozpatrzy projekt, ale powinno się to odbyć wkrótce.

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu. “Z mojego gabinetu zniknie zamrażarka”. Padła obietnica podwyżek (aktualizacja)

– Wyciągnąłem z zamrażarki wszystkie projekty obywatelskie, które przetrwały zasadę dyskontynuacji. Jest ich 10. W tej kadencji nie będziemy mrozić żadnego projektu obywatelskiego. W związku z tym, każdemu z nich nadałem numer druku i zostaną one rozpatrzone w ciągu 6 miesięcy, tak jak wymagają tego Regulamin Sejmu i szacunek do setek tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod każdym z tych projektów – zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

– Być może uda nam się rozpatrywać te projekty w tempie jeden na posiedzenie, tak, żebyśmy mogli obywatelom dać odpowiedź „co Sejm na to, co oni do Sejmu wnoszą” – dodał.

ZNP zaproponował w obywatelskim projekcie, by wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego stanowiła określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku wcześniejszego.

Ile zarabiałby nauczyciel, gdyby Sejm wyjął z zamrażarki obywatelski projekt ZNP?

(PS, GN)