Ile zarabiałby nauczyciel, gdyby Sejm wyjął z zamrażarki obywatelski projekt ZNP?

7462 zł – tyle wyniosłoby wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego, gdyby Sejm przyjął zgłoszony przez ZNP obywatelski projekt ustawy „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” zakładający powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Wysokość tego ostatniego podał właśnie GUS.

W lutym 2022 r. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Związek zebrał pod projektem podpisy ponad 250 tys. obywateli. Przez 1,5 roku z projektem nic się nie działo. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała go do sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, która do dziś nie znalazła czasu na rozpatrzenie tego dokumentu. Projekt w praktyce wylądował więc w sejmowej „zamrażarce”.

ZNP przedstawił projekt podwyższający pensje nauczycieli. PiS na to: ZNP “interesuje się nadmiernie sprawami nauczycieli”

ZNP zaproponował w obywatelskim projekcie, by wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego stanowiła określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku wcześniejszego.

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno wysokość przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r. To aż 7462,25 zł brutto.

Szybka ścieżka tylko dla niektórych. ZNP przypomina listę swoich projektów, które zaległy w sejmowej „zamrażarce”

Gdyby Sejm uchwalił obywatelski projekt ustawy, to stawki wynagrodzenia nauczycieli poszłyby mocno w górę. Przypomnijmy, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego wynosi od 1 stycznia br. 3690 zł, mianowanego – 3890 zł, a dyplomowanego – 4550 zł.

Zgodnie z obywatelskim projektem ustawy, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowiłoby co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego zaś – minimum 73 proc. przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale.

ZNP zaproponował w uzasadnieniu do projektu, by stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego sięgnęła 85,15 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Przeciętne wynagrodzenie poszło w górę. Ile zarobisz poza oświatą?

To oznacza, że wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wyniosłoby w 2024 r. w przypadku:
* początkującego – 5447 zł brutto, czyli o 1757 zł więcej niż obecnie
* mianowanego – 6353 zł, czyli o 2463 zł więcej niż obecnie
* dyplomowanego – 7462 zł, czyli o 2912 zł więcej niż obecnie.

Tymczasem wynagrodzenie nauczycieli „ściga się” z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, które ma wynieść:
* od 1 stycznia 2024 r. – 4242 zł
* od 1 lipca 2024 r. – 4300 zł

Wynagrodzenie minimalne ostro w górę. Rząd opublikował projekt rozporządzenia

– Inicjatywa ZNP poparta przez 250 tys. obywateli zmierza do tego, abyśmy nie byli zakładnikami polityków, abyśmy nie byli uzależnieni od takiej a nie innej partii politycznej i nie podlegali kadencyjności parlamentu, w zależności jak się komu podoba traktować oświatę i nauczycieli. Chcemy, żeby ta najważniejsza dziedzina życia społecznego była właściwie traktowana w budżecie państwa, abyśmy nie przypominali sobie o nauczycielach tylko, kiedy przychodzi 14 października – apelował prezes ZNP Sławomir Broniarz do posłów przedstawiając w lutym 2022 r. obywatelski projekt ustawy.

Zgodnie z prawem, wraz z końcem kadencji Sejmu projekty ustaw, którymi izba nie zdążyła się zająć, przechodzą do historii. Nie dotyczy to jednak obywatelskich projektów, które przechodzą automatycznie na kolejną kadencję. To oznacza, że Sejm następnej kadencji może się nimi zająć praktycznie już na pierwszym posiedzeniu.

(PS, GN)