Szybka ścieżka tylko dla niektórych. ZNP przypomina listę swoich projektów, które zaległy w sejmowej „zamrażarce”

W kontekście obywatelskiej inicjatywy “Chrońmy dzieci” , zwanej też lex Czarnek 3.0, która w ciągu kilku dni została zweryfikowana w Sejmie (nadano jej numer druku sejmowego) i ma być procedowana w ekspresowym tempie, Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina listę swoich związkowych projektów, które czekają na dalsze procedowanie. Niestety ważne dla nauczycieli projekty marszałek Elżbieta Witek przetrzymuje w sejmowej „zamrażarce”.

Przypomnijmy, że 5 lipca 2023 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego kolejny raz zaapelował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu dotyczącego 20 proc. podwyżek dla nauczycieli.

ZNP przygotował ustawę z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br.  Domagamy się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli! Projekt ustawy ZNP został złożony w Sejmie pod koniec marca. Ale to nie jedyny projekt, który zaległ w sejmowej zamrażarce. Na rozpatrzenie czekają:

>> Obywatelska inicjatywa ZNP, która zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce z 2022 roku

DRUK SEJMOWY 1840

– 18 listopada 2021 r. złożyliśmy w Sejmie 250 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”!

– 9 lutego 2022 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”

– Od tego czasu projekt nie jest procedowany.

>> Obywatelska inicjatywa ZNP dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa. Takie rozwiązanie odciąży finansowo gminy.

DRUK SEJMOWY 33

– Projekt złożony w Sejmie w 2016 roku.

– Pierwsze czytanie w 2020 r.

– Od tego czasu projekt nie jest dalej procedowany.

>> Projekt poselski z 2023 roku przygotowany przez ZNP i złożony przez posłów w Sejmie w marcu 2023 r., który zakłada podwyższenie pensji nauczycieli o 20 proc. jeszcze w tym roku.

DRUK SEJMOWY nie został nadany numer druku od marca br.

– Projekt ZNP został poparty przez wszystkie kluby i koła parlamentarne demokratycznej opozycji i przekazany do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2023 r.

– Od tego czasu nie został nadany nawet numer druku sejmowego.

(GN)

Lex Czarnek 3.0 na szybkiej ścieżce. Nowe obowiązki m.in. dla dyrektorów już od września?

ZNP przedstawił projekt podwyższający pensje nauczycieli. PiS na to: ZNP “interesuje się nadmiernie sprawami nauczycieli”

Inicjatywa “Pensje z budżetu” w Sejmie

ZNP: Wniosek do marszałek Sejmu o pilne procedowanie projektu ws. wzrostu płac nauczycieli