COVID-19. Rekordowa liczba zakażeń i zgonów od początku roku. Czeka nas lockdown w całym kraju?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 25 052 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 453 pacjentów. To najwyższy dobowy przyrost od 14 listopada 2020 roku, kiedy to zakażonych było 25 571 osób.

Od początku pandemii odnotowano łącznie 1 956 974 zakażeń i 48 032 zgony. Wyzdrowiało 1 593 165 osób. Podano ponad 4,6 mln dawek szczepionki, z czego w ciągu minionej doby wykonano 45,3 tys. szczepień.

– Główną przyczyną wzrostu zakażeń koronawirusem jest pojawienie się mutacji brytyjskiej, która jest o 40-70 proc. bardziej zakaźna, a także bardziej zjadliwa, skutkuje wyższą śmiertelnością; stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia Polaków – mówił we wtorek w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

“Czeka nas trudny miesiąc, podczas którego system polskiej opieki zdrowotnej znowu będzie testował swoją wydolność, znowu będzie testował, jak dużo pacjentów może przyjąć, jak dużo pacjentów może obsłużyć i w trybie normalnych hospitalizacji, ale również w trybie ciężkich hospitalizacji związanych z respiratorem” – powiedział Niedzielski.

Rząd zamierza rozszerzyć restrykcje obowiązujące obecnie w czterech województwach na cały kraj – podało nieoficjalnie RMF FM. Na środę zaplanowano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego ma zapaść wstępna decyzja, jak daleko idące będą nowe obostrzenia.

(JK, GN)

Dr Franciszek Rakowski: Sytuacja jest niebezpieczna. Prognozy mówią o 45 tys. zakażonych. Zanosi się na całkowity lockdown

Kolejne dwa województwa z nauką w trybie hybrydowym w klasach I-III