Czarnek dostał nową funkcję w PiS. Będzie „opiekunem” województwa. Nie, nie lubelskiego

Komitet Polityczny PiS podjął decyzję o zaakceptowaniu nowej struktury partii w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i samorządowych. Powołano m.in. 16 tzw. opiekunów województw. Jednym z nich został szef MEiN Przemysław Czarnek.

We wtorek zebrał się Komitet Polityczny PiS, w spotkaniu uczestniczył m.in. prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski przekazał, że Komitet podjął uchwałę, w której powołano 16 tzw. opiekunów województw.

Wśród nich znalazł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który będzie się „opiekował” województwem opolskim. Za to jego rodzinne województwo lubelskie znajdzie się pod egidą wiceszefa klubu PiS Marka Suskiego, szefa PiS w części okręgu radomskiego.

– Opolszczyzna jest dla nas bardzo ważna, choćby ze względu na sytuację, którą mieliśmy niedawno z mniejszością niemiecką, finansowaniem nauki języka niemieckiego, więc jest taki wątek, który był decydujący, dla którego pan minister Czarnek, pan profesor jest opiekunem województwa opolskiego – tłumaczył Sobolewski w Polskim Radiu 24.

Dla przykładu premier Morawiecki dostał pod opiekę Śląsk, marszałek Sejmu Elżbieta Witek woj. dolnośląskie, była premier Beata Szydło woj. małopolskie, a wicepremier Mariusz Błaszczak woj. warmińsko-mazurskie.

Komitet PiS zaakceptował też 94 pełnomocników okręgowych ugrupowania w miejsce 41. działających dotychczas. Nowe okręgi swoim zakresem terytorialnym są dostosowane do okręgów senackich. Większość nowych pełnomocników, to obecni parlamentarzyści.

Sobolewski ogłosił, że „na tym kończymy etap reorganizacji w PiS i ruszamy w Polskę”.

(JK, GN)

Dwa zdania prezesa PiS na temat edukacji na konwencji partii rządzącej w Markach. „Tu może odczuwamy pewien niedosyt”

Mniejszości narodowe zawieszają współpracę z polskim rządem. Chodzi o ograniczenie nauki języka niemieckiego