Czarnek: Istnieje zagrożenie, że klasy I-III wrócą do nauczania zdalnego

Czekamy na to, by uczniowie klas 4-8, ale też licealiści czy studenci, wrócili do nauczania stacjonarnego, ale tych warunków nie ma – powiedział minister edukacji nauki Przemysław Czarnek w TVP1. Pytany, czy istnieje ryzyko, że uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki zdalnej, przyznał, że „na pewno jest takie zagrożenie”, a najlepszym przykładem jest woj. warmińsko-mazurskie. 

W programie „Kwadrans polityczny” szef resortu edukacji – wskazując na rosnące liczby zakażeń i trzecią falę koronawirusa – mówił, że w najbliższej perspektywie nie ma warunków na powrót do nauczania stacjonarnego w szkołach. Jednocześnie rośnie ryzyko, że uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej. 

–  Ja też czekam na to, by były warunki ku temu, by uczniowie klas IV-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale również studenci, przynajmniej hybrydowo wrócili do nauczania stacjonarnego, ale tych warunków na razie nie ma, obserwujemy niestety wzrost zakażeń – ponad 15 tys. wczoraj, zobaczymy jak będzie dzisiaj. Więc, póki co przygotowujemy się, a w ramach tych przygotowań prowadzimy bardzo zaawansowaną akcję szczepień nauczycieli co pozwoli nam na podejmowanie decyzji w przyszłości – odpowiedział Czarnek.

– Na pewno jest zagrożenie. To zagrożenie możemy wszyscy niwelować, jeśli będziemy stosować do obostrzeń, które są wprowadzone przez rząd nie po to, żeby komukolwiek zrobić jakąś przykrość, tylko po to właśnie żebyśmy mogli ograniczyć rozwój koronawirusa i dać sobie szansę na podjęcie decyzji o powrocie do szkół, utrzymanie w szkołach klas I-III w trybie stacjonarnym i powrocie do szkół klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych, a także studentów na uczelnie – dodał.

Pytany jednocześnie, czy majowy termin egzaminów maturalnych jest zagrożony, powtórzył, że „nie ma powodów, by spekulować o przesunięciu matur”.

Czarnek zapewnił, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany program “rozszerzający pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży po powrocie do trybu stacjonarnego”.

(JK, GN)

Minister zdrowia: Decyzja ws. powrotu do szkół najwcześniej po świętach wielkanocnych

W czwartek 4 marca mija rok od wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce. To był bardzo trudny rok w oświacie