W czwartek 4 marca mija rok od wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce. To był bardzo trudny rok w oświacie

Dokładnie rok temu, 4 marca, wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2. Od tego czasu zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób, z których 44 360 zmarło.

O potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowano 4 marca 2020 r. Ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że zakażony jest pacjent z województwa lubuskiego,  hospitalizowany w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski autobusem z Niemiec, z Westfalii. 

Od tego czasu zakażenie potwierdzono u ponad 1 mln 735 tys. osób, z których 44 360 zmarło. Stan zagrożenia epidemicznego został ogłoszony rozporządzeniem Ministra Zdrowia 13 marca 2020 r., a 20 marca wprowadzono stan epidemii.

Równo rok temu 4 marca informowaliśmy w Głosie Nauczycielskim, że ówczesne MEN rozesłało do szkół „Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych” w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronawirusa. 

„Rekomendacje nie są długie – tekst napisany dużą czcionką i z dużymi odległościami między akapitami zajmuje niecałe 1,5 strony. Z rekomendacji wynika, że to szkoły mają wziąć na siebie poinformowanie dorosłych obywateli o wymogach sanitarnych związanych z wirusem COVID-19. A także np. o zasiłkach przysługujących rodzicom chorych dzieci” – pisaliśmy.

25 marca weszły w życie przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zdalnego nauczania. Zgodnie z rozporządzeniem resortu realizowanie podstawy programowej poprzez taką formę nauki stało się wówczas obowiązkiem. Nie wszyscy jednak byli przekonani, że polski system edukacji jest przygotowany do takiej zmiany. Wątpliwości podnosili nie tylko sami nauczyciele czy rodzice, ale również Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Nikt z nas nie wie, jak będzie się kształtowała sytuacja z pandemią jesienią, dlatego apelujemy do rządu, aby nie zmarnował dwóch miesięcy wakacji, tak jak zmarnował trzy miesiące edukacji zdalnej – mówi kilka miesięcy później później Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Nawet najlepsza kamera internetowa nie zastąpi bezpośredniego kontaktu uczniów i nauczycieli. Do zdalnej edukacji trzeba odpowiednio przygotować szkoły, nauczycieli, cały system – ostrzegał.

Przez miniony rok, kolejne wydawane rozporządzenia Rady Ministrów, ale także m.in. ministra zdrowia czy resortu edukacji, regulują kwestię ograniczeń i restrykcji, w tym np. kwarantanny; obowiązku zasłaniania nosa i ust czy zdalnej nauki. 

Na mocy ostatnich regulacji klasy I-III z wyjątkiem Warmii i Mazur uczą się stacjonarnie, a uczniowie z klas IV-VIII i kształcący się w szkołach ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Od połowy lutego mamy trzecią falę epidemii. 

(JK, GN, PAP)

MEN o profilaktyce w szkołach w związku z koronawirusem

Zamknięte szkoły, przełożone egzaminy – tak rząd będzie mógł walczyć z koronawirusem

Szkoły od czwartku zawieszają działalność – jest rozporządzenie MEN