Czarnek: Nie ma planów wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w szkołach

Nie ma żadnych planów wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w szkole. Nauka nadal będzie odbywać się stacjonarnie – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 26 735 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 129 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 292 osoby.

Czarnek był pytany w Radiu Wnet o plany wprowadzenia ograniczeń w szkołach i na uniwersytetach.

„W szkołach na pewno tego typu sytuacji nie będzie (…). 95 proc. uczniów uczy się stacjonarnie. Nie ma żadnych planów wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w szkole” – powiedział Czarnek. Dodał, „to niezwykle ważne po długim okresie nauki zdalnej”.

Przyznał, że na uniwersytetach rektorzy mają większą swobodę w działaniu i „podejmują tego rodzaju decyzje”, np. o wprowadzaniu zdalnych zajęć. Jeśli jednak chodzi o szkoły, „w tym momencie nie ma żadnych planów przejścia systemowego na naukę zdalną i dalej będziemy się uczyć stacjonarnie” – podkreślił minister.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane od kuratorów, poinformowało w czwartek, że 93,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 74,3 proc. szkół podstawowych i 77,2 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w trybie stacjonarnym.

Stacjonarnie w czwartek pracowało 14 417 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkola, zespoły wychowania przedszkolnego, punkty przedszkolne), co stanowi 93,4 proc. wszystkich. 72 przedszkola pracowały zdalnie, a 946 – w trybie mieszanym.

W czwartek stacjonarnie pracowało 10 690 szkół podstawowych, czyli 74,3 proc. wszystkich i 6031 ponadpodstawowych, czyli 77,2 proc. Zdalnie pracowało 108 szkół podstawowych i 108 ponadpodstawowe. W trybie mieszanym pracowało 3590 szkół podstawowych i 1673 szkoły ponadpodstawowe.

W ubiegłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem na uczelniach – wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). W trzecim tygodniu listopada odnotowano blisko 3 tys. zakażeń wśród pracowników i studentów.

(PAP, JK)

Pandemia. MEiN rekomenduje by nie wysyłać na zdalne nauczanie uczniów, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę