Czarnek o odwołaniu kurator Nowak: To nie jest tylko decyzja ministra. Czynności trwają

„Zatelefonowałem, skrytykowałem jej wypowiedź dotyczącą eksperymentu. Szczepionki nie są eksperymentem. Pani Barbara Nowak przyznała mi rację, że nie powinna zabierać głosu w tej sprawie. Uznała to również w mediach społecznościowych, a dalsze czynności trwają. Teraz spotyka się z panem wojewodą małopolskim, który jest bezpośrednim zwierzchnikiem. Sprawę nadzoruje pan minister Rzymkowski” – tak o konsekwencjach wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty nt. szczepień mówił w poniedziałek w radiu RMF FM szef MEiN. Przemysław Czarnek dodał, że decyzja ws. ewentualnej dymisji kurator Nowak zapadnie jeszcze dziś albo najdalej jutro.

Szef MEiN dopytywany o to, czy jego zdaniem Barbara Nowak powinna stracić stanowisko, odpowiedział: – Mam opinię taką, że cieszę się z faktu, że pani Nowak wycofała się ze swoich słów o eksperymencie i stwierdziła, że nie jest ekspertem w tej dziedzinie (…). Ocena jej zachowania będzie dokonywana w tym tygodniu również przez wojewodę małopolskiego.

„Czy Pan jest głuchy? – rozpoczął rozmowę  z szefem MEiN dziennikarz RMF FM Robert Mazurek  nawiązując do piątkowych tweetów Beaty Mazurek dotyczących przyszłości Nowak. „Hej Czarnek Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności, tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi” – taki wpis pojawił się na koncie europosłanki PiS.

– Pani poseł zachowuje się, tak jak się zachowuje. To jest jej sposób bycia, wszyscy jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Wszystkim moim przyjaciołom zalecam większą wstrzemięźliwość w korzystaniu z mediów społecznościowych. Zwłaszcza wieczorami – skomentował Czarnek.

Szef MEiN odniósł się także do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego skierowanych pod adresem małopolskiej kurator. „Potępiam takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość – powiedział szef resortu zdrowia. – Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację – apelował Niedzielski.

Co na to Czarnek? – Dobrze, żeby każdy sobie meblował swój resort. Doskonale rozumiem ministra Niedzielskiego, który jest w trudnym momencie przed atakiem Omikronu, więc wszystkie nieodpowiedzialne i szkodliwe wypowiedzi mogą wyprowadzić z równowagi. Nie dziwię się, choć uważam, że pan minister powinien łagodniej wyrażać swoje stanowisko w tym względzie – stwierdził.

Przypomnijmy, że małopolska kurator oświaty w piątek w radiu Zet o szczepieniach wypowiedziała się jako o „eksperymencie”. Jak stwierdziła, jest przeciwniczką obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. W mediach społecznościowych rozpętała się burza. Chociaż Nowak statecznie przyznała się na Twitterze do błędu, pojawiło się wiele wezwań do jej dymisji,  niektóre płynęły z szeregów PiS.

(JK, GN)

Minister zdrowia wzywa do dymisji kurator Nowak po jej słowach o szczepieniach. „Potępiam oznaki braku rozumu”

Kurator Nowak o szczepionkach przeciwko Covid-19: Nie są do końca znane konsekwencje tego eksperymentu