Czarnek: Od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa do szkół wrócą elementy przysposobienia obronnego

Od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy – poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Dzieci widzą i słyszą wybuchy. Trzeba z nimi rozmawiać rozsądnie o wojnie. Trzeba podkreślać, że jesteśmy bezpieczni, jesteśmy w najsilniejszym sojuszu obronnym i Polska nigdy nie była w lepszej sytuacji. Trzeba powodować u nich poczucie bezpieczeństwa. Od 1 września zdecydowanie zmieniamy edukację dla bezpieczeństwa. Wprowadzamy te elementy z przysposobienia obronnego, które wszyscy dobrze znamy. Strzelanie na strzelnicy, zapoznawanie się z bronią. Spowoduje to, że Polacy będą mogli się bronić – zapowiedział szef MEiN w Telewizji Republika.

Minister ocenił, że dziś jest „przyzwolenie na powrót przysposobienia obronnego właśnie ze strzeleniem, z elementami wiedzy obronnej, ale także pierwszej pomocy”.

„Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa” – powiedział Czarnek.

Szef MEiN powrót Przysposobienia Obronnego sygnalizował już w połowie stycznia, ale w formie pilotażu. –  Jestem za powrotem przysposobienia obronnego. Rozmawiamy o tym z Ministerstwem Obrony Narodowej. Chcemy już od przyszłego roku wprowadzić, jeśli to będzie możliwe, program pilotażowy w województwie małopolskim – mówił Czarnek w programie „Suwroom” na portalu Twitter. – Nie chcę na razie zdradzać szczegółów. Jest to już nie tylko w sferze planów, ale również w okresie realizacji na zasadzie pilotażu. (…) Musiałoby to się odbyć zapewne kosztem innych przedmiotów – zapowiadał w styczniu.

Przypomnijmy, że Przysposobienie obronne (PO) to przedmiot, którego uczono w szkołach ponadgimnazjalnych. W ramach zajęć z przysposobienia obronnego uczono m.in. jak bronić się w sytuacji zagrożenia i w jaki sposób prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.

Przedmiot ten zniknął ze szkół w roku 2012/2013. Zastąpiono go zajęciami o nazwie edukacja dla bezpieczeństwa (EDB), który początkowo był nauczany w gimnazjach, a później także w VIII klasach szkoły podstawowej.

Zgodnie ramowymi planami nauczania dla publicznych szkół z 3 kwietnia 2019 przygotowanymi przez Annę Zalewską obecnie Edukacja dla bezpieczeństwa to 1 godzina tygodniowo w klasie VIII oraz jedna godzina w szkołach ponadpodstawowych. Więcej w rozporządzeniu oraz podstawie programowej

Edukacja dla bezpieczeństwa „przygotowuje uczniów teoretycznie i praktycznie do właściwego zachowania oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach trudnych i kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia”. Przedmiot obejmuje różnorodne treści kształcenia: z zakresu bezpieczeństwa państwa oraz treści dotyczące organizacji działań ratowniczych, edukacji zdrowotnej i pierwszej pomocy.

(JK, GN)

Czarnek zapowiada nowe przedmioty w szkołach. Mówi też co dalej z nauką stacjonarną

W szkołach powstaną strzelnice, uczniowie dostaną repliki karabinów i granatów