Czarnek stawia na wychowanie patriotyczne. MEiN: 950 wniosków o dofinansowanie wycieczek do miejsc pamięci

Złożono już 950 wniosków o dofinansowanie wyjazdów szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę” – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej szef MEiN  Przemysław Czarnek. Dodał, że już w przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze zorganizowane wyjazdy.

„Poznaj Polskę” to pilotażowy program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. W tym roku na jego realizację Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 15 mln zł. Podał, że lista punktów edukacyjnych, na której znalazło się wiele błędów została już poprawiona. Media i internauci wyłapują jednak nowe wpadki (nie tylko geograficzne).

„Na liście jest np. Zamek w Ogrodzieńcu – w rzeczywistości zamek jest w sąsiedniej miejscowości – w Podzamczu, a nazywa się Zamek Ogrodzieniecki. Jest też Muzeum Techniki w Gliwicach – takiego muzeum w Gliwicach nie ma, jest za to Muzeum Techniki Sanitarnej, ale ono na liście się nie znalazło. Na >>liście Czarnka<< jest też jako polecana destynacja w woj. śląskim Pstrążna i Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego – cóż, takie miejsce jest na Dolnym Śląsku, a nie w woj. śląskim.” – czytamy choćby w Dzienniku Zachodnim.

„W województwie warmińsko-mazurskim zaznaczono, że w Stańczykach znajdują się akwedukty. Jest to nieprawdą, są to mosty kolejowe. Przy Elblągu natomiast widnieje „kanał elbląski”, którego nie ma w tym mieście, jest rzeka Elbląg” – podało z kolei radio RMF FM. O innych błędach pisaliśmy w Głosie poniżej.

6 września rusza nabór wniosków na patriotyczne wycieczki. MEiN podało listę miejsc, internauci wyłapują błędy

Minister poinformował jednak w czwartek, że podpisuje z samorządami pierwsze umowy na dofinansowanie wyjazdów. „150 wycieczek dla 7 tys. dzieci o wartości 1,2 mln zł, już dziś podpisuje. Już w przyszłym tygodniu te pierwsze wycieczki będą mogły się odbywać” – powiedział Czarnek. – Widać, że te 15 mln zł bardzo szybko zostanie spożytkowane przez organy prowadzące i szkoły” – ocenił.

O swojej wizji wychowania patriotycznego Czarnek mówił ostatnio podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas swojego wystąpienia minister podkreślił, że MEiN kładzie szczególny nacisk na wychowanie patriotyczne w interesującej dla młodych Polaków formie.

– Nie da się edukować patriotycznie w sposób atrakcyjny, jeśli się nie pokaże Polski i nie odkryje się jej przed młodymi ludźmi – ocenił szef MEiN.

Według Ministra Przemysława Czarnka każda nawet najmniejsza miejscowość w Polsce ma swoją historię, swoich bohaterów i wydarzenia, z których można być dumnym, a znajomość dziejów miejsca swojego zamieszkania pomaga w kształtowaniu u młodych wartości patriotycznych.

Minister podkreślił, że kształcenie w duchu patriotyzmu należy do funkcji wychowawczych szkoły. „Pamiętajmy, że szkoła, tak jak Kościół i inne środowiska, pełni tutaj funkcję służebną i pomocniczą w stosunku do głównej funkcji, jaką pełni rodzina. Rodzina jest tym pierwszym i najważniejszym ośrodkiem, w którym młody człowiek wzrasta i w którym uczy się również takich cech jak patriotyzm” – wskazał po panelu w rozmowie z PAP.

Dodał, że funkcja wychowawcza szkoły powinna być realizowana bardzo aktywnie, stąd zaproponowane ostatnio zmiany w kanonie lektur. Zdaniem szefa MEiN nowe pozycje będą krzewiły postawy patriotyczne. Pytany, które organizacje pozarządowe mogą wspierać rozwój patriotyzmu u młodych ludzi, wymienił Związek Harcerstwa Polskiego.

Podczas forum w Karpaczu Czarnek wziął tez udział w innym panelu:„Co kraj to definicja – jak jest postrzegany konserwatyzm w Europie?”

W rozmowie z PAP szef MEiN zapowiedział też odchudzanie podstawy programowej z niektórych przedmiotów, „po to żeby plan lekcji nie zakładał więcej niż 6, 7 godzin w szkole”. O tym, jakich przedmiotów będzie to dotyczyć mają zdecydować eksperci.

(JK, GN)

Fot: MEiN

Czarnek zapowiada w wywiadzie „konserwatywną kontrrewolucję” w edukacji