Szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że planuje odchudzić podstawę programową o 4-5 godzin „w celu zwiększenia czasu na aktywność fizyczną i zajęcia miękkie”. Ogłosił, że decyzje o cięciach programów szkolnych będą podejmowane przez ekspertów we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Nowa podstawa ma być gotowa przed 1 września 2024.
– Można się pokusić o odchudzenie podstawy programowej, żeby dać więcej czasu na tzw. zajęcia miękkie, związane również z kulturą fizyczną, rekreacją. Zrobimy to tak, żeby nie zmniejszać liczby godzin dla nauczycieli – powiedział szef MEiN, Przemysław Czarnek w wywiadzie dla PAP.
Wyjaśnił, że zajmą się tym eksperci “ściśle współdziałający z Centralną Komisją Egzaminacyjną” i przedstawił zarys planowanych zmian. – Należy przejrzeć podstawy programowe wszystkich przedmiotów, zastanowić się, co z nich wyjąć, żeby osiągnąć efekt krótszego tygodnia nauki dla uczniów – stwierdził.
Minister #Czarnek: okrojona podstawa #programowa od 1 września 2024 roku.#PAPinformacje https://t.co/Fdv65gzUhW
— PAP (@PAPinformacje) March 29, 2023
Szef MEiN dodał, że w zależności od rocznika, poziomu szkoły, uczniowie zaoszczędzą trzy, cztery albo pięć godzin. – Mamy świadomość, że dzieci za długo przebywają na lekcjach, że tego „zakuwania” jest za dużo. Potrzebują więcej rekreacji, zajęć terenowych, zajęć, które będą budowały wspólnotę, relacje rówieśnicze – i na to będziemy stawiać – zaznaczył.
Czarnek dodał, że będzie to długi proces, a jego realizacja planowana jest także w kolejnej kadencji Sejmu. – Jednak jestem przekonany, że z efektami będziemy gotowi najpóźniej 1 września 2024 roku – stwierdził.
Minister odpowiedział też na pytanie o to, czy będzie więcej godzin wychowania fizycznego lub innych przedmiotów. – Będziemy o tym dyskutować, nauczyciele nazywają to zajęciami miękkimi, rekreacyjnymi, budującymi relacje rówieśnicze i na takie będziemy stawiać – zapowiedział.
Odchudzenie podstawy programowej nie jest nowym postulatem. Znalazło się choćby wśród rekomendacji Miasteczka edukacyjnego ZNP – z października 2022 r.
#ZNP rekomenduje konkretne rozwiązania poprawiające sytuację dzieci i uczniów
✅ Edukacja na miarę XXI a nie XIX wieku
🔶odchudzenie podstawy programowej
🔶klasy do 20 uczniów
🔶darmowe podręczniki
🔶wsparcie psychologów i pedagogów
🔶 lekkie tornistry#EdukacjaJestNajważniejsza pic.twitter.com/671GR0BZa9— ZNP (@ZNP_ZG) March 27, 2023
„>>Odchudzenie<< podstawy programowej, indywidualizacja kształcenia w klasach do 20 uczniów, darmowe podręczniki na wszystkich etapach edukacyjnych, kształcenie kompetencji kluczowych, wsparcie specjalistów – psychologów i pedagogów, lekkie tornistry dla uczniów” – czytamy w punkcie „Edukacja na miarę XXI, a nie XIX wieku” we wstępie do rekomendacji.
Natomiast w szczegółowych rekomendacjach miasteczka znalazł się następujący fragment:
• Opracowanie nowoczesnych podstaw programowych, respektujących osiągnięcia
współczesnej wiedzy naukowej, przy współpracy nauczycieli i środowiska naukowego –
szeroka konsultacja projektu nowych podstaw w środowisku edukacyjnym. Konstrukcja
podstawy programowej wspierająca autonomię nauczyciela poprzez swobodny dobór
treści programowych na każdym etapie edukacyjnym, zapewniająca korelację
międzyprzedmiotową.
• Rozumienie procesu kształcenia jako przygotowanie ucznia do funkcjonowania
we współczesnym świecie – kształcenie kompetencji kluczowych, w tym pracy
zespołowej, krytycznego i twórczego myślenia, umiejętności rozwiązywania
problemów.
• Promowanie w treściach nauczania aktywnego obywatelstwa.
• Redukcja wiedzowych wymagań w aktualnej podstawie programowej, która zawiera
ponad dwa tysiące wymagań przedmiotowych.
Minister Czarnek otrzymał rekomendacje miasteczka już w październiku 2022 r. Dlaczego dopiero teraz zainteresował się odchudzaniem podstawy programowej?
(GN)
W miasteczku edukacyjnym o podstawie programowej. “Zabija ciekawość i kreatywność”
ZNP opublikował w formie broszury rekomendacje i postulaty płynące z Miasteczka edukacyjnego