Czechy i Słowacja wprowadzają pandemiczne stany wyjątkowe. Zdalne lekcje, zakaz edukacji muzycznej i WF-u, maseczki

Rząd Czech na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli ogłosił wprowadzenie 30-dniowego stanu wyjątkowego, który będzie obowiązywać od 5 października. Ma to ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem oraz wspomóc system zdrowotny, który staje się niewydolny. Dłuższy, bo aż 45-dniowy stan wyjątkowy wprowadza z kolei Słowacja. Będzie to miało wpływ na pracę szkół i nauczycieli.

Stan wyjątkowy w Czechach nie oznacza powrotu do lockdownu. Sklepy i zakłady usługowe mają działać normalnie (przy obowiązkowym zasłonięciu ust i nosa). Większe restrykcje mają umożliwić skuteczne zarządzanie systemem służby zdrowia, szczególnie szpitalami w czasie kryzysu, gdzie zaczyna brakować miejsc dla chorych z Covid-19. Ministerstwo będzie mogło m.in. skierować do pracy w szpitalach studentów medycyny lub sanitariuszy i lekarzy wojskowych.

Uczniowie szkół średnich mają przejść na nauczanie zdalne, w tych regionach, które z racji nasilenia zakażeń mają oznaczenie czerwone lub pomarańczowe (czyli na większości obszaru kraju). Wstrzymana zostaje edukacja muzyczna i wychowanie fizyczne. W regionach czerwonych i pomarańczowych na nauczanie zdalne przejdą również podstawowe szkoły artystyczne i wyższe szkoły zawodowe. Rząd zdecydował o dostarczeniu nauczycielom 2,5 miliona masek.

Na Słowacji od czwartku w całym kraju wraca obowiązek noszenia maseczek poza budynkami, jeżeli nie można utrzymać odległości co najmniej dwóch metrów od drugiej osoby. Wyjątkiem są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

Maseczki pozostaną obowiązkowe dla uczniów w szkołach podstawowych. Nosić je przez cały czas muszą nastolatki w klasach 5–9 (osoby w wieku 11–15 lat); rząd rozważa też rozszerzenie nakazu na młodszych uczniów (klasy 1–4). Wszystkim restrykcjom towarzyszy oczywiście obowiązek zachowania dwumetrowego dystansu.

Słowacja w ostatnim tygodniu odnotowuje pomiędzy 300 a 500 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Dwukrotnie liczniejsze Czechy – między 2000 a 3000.

(JK, GN)

W Izraelu ruszy w piątek drugi lockdown. Szkoły będą zamknięte

Moskwa: Dwutygodniowe ferie w szkołach z powodu koronawirusa

Nowy Jork otwiera szkoły i masowo testuje nauczycieli oraz uczniów