Czy powstanie w Sejmie „koalicja na rzecz dobrej edukacji”? Przedstawiciele ZNP spotkali się z Klubami Lewicy i KO

Mam nadzieję, ze nasze spotkania doprowadzą do stworzenia koalicji na rzecz dobrej edukacji – powiedział w rozmowie z Głosem prezes ZNP Sławomir Broniarz po wtorkowym spotkaniu w Sejmie z posłami klubów Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele opozycji zadeklarowali, że będą na bieżąco współpracować z ZNP i wspierać projekty ustaw ważnych z punktu widzenia interesów środowiska oświatowego.

Cykl rozmów z klubami sejmowymi – wszystkimi bez wyjątku – szef ZNP zapowiadał jeszcze przed 42. Zjazdem Krajowym ZNP. – Nowa kadencja władz Związku zbiega się z nową kadencją parlamentu, dlatego chcemy w najbliższym czasie spotkać się ze wszystkimi klubami parlamentarnymi bez względu na ich stosunek do ZNP. Będziemy zabiegać o takie spotkania – deklarował.

Jako pierwszy gotowość do podjęcia rozmów zgłosił klub Lewicy, ale przy okazji wizyty w Sejmie doszło także do rozmów delegacji ZNP z przedstawicielami klubu Koalicji Obywatelskiej.

– Zwróciliśmy posłom uwagę na to, co w tej chwili jest przedmiotem działań Związku w kontekście prac parlamentarnych. Rozmawialiśmy o projekcie obywatelskim, który już jest w Sejmie. To projekt dotyczący zagwarantowania nauczycielom pensji wypłacanych z budżetu państwa. Prosiliśmy żeby Lewica monitorowała ten projekt, a jednocześnie żeby w bieżącej pracy Sejmu kierownictwo klubu Lewicy wspierało nauczycieli – relacjonuje w rozmowie z Głosem Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Rozmawialiśmy także o obywatelskim projekcie w sprawie ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli, który zamierzamy złożyć, a który przewiduje powiązanie płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem. Była także mowa o potrzebie znowelizowania Karty Nauczyciela w zakresie w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Rozmawialiśmy także o kondycji finansowej samorządów, która rzutuje na oświatę – dodał.

Prezes Broniarz podkreślił, że rozmowy były bardzo merytoryczne. Swego rodzaju łączniczką między klubem Lewicy a ZNP ma być posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która była niedawno gościem 42. Krajowego Zjazdu ZNP. Zadeklarowała wtedy, że nauczyciele mogą w swojej walce liczyć na nią osobiście i cały klub Lewicy.

– „Nauczyciele zmieniają świat” – to hasło, które najczęściej pojawiało się na protestach, w których miałam przyjemność prać udział wiosną tego roku, gdy podjęli Państwo akcję strajkową. To najprawdziwsze zdanie jakie można o Państwa zawodzie powiedzieć – zaznaczyła m.in. w swoim wystąpieniu.

Rozmowy na linii ZNP-kluby parlamentarne będą kontynuowane. O następnych spotkaniach będziemy informować.

(JK, GN)

Płace nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem. Ponad 1 tys. zł więcej dla dyplomowanego. Projekt ZNP

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Sejm będzie musiał zająć się problemami edukacji